Historyczna chwila dla Kutna! Pałac Saski oficjalnie otwarty [ZDJĘCIA]

To historyczna chwila dla Miasta Róż! Dziś oficjalnie i uroczyście otwarty został Pałac Saski, który ma stać się nową wizytówką naszego miasta, ale i całego regionu.

- R E K L A M A -

Otwarcie zrewitalizowanego obiektu nastąpił dziś w samo południe. W wydarzeniu udział wzięło wielu samorządowców, parlamentarzystów, a także przedstawicieli różnych instytucji z całego regionu. Nie brakowało przemów, odznaczeń i uroczystego przecięcia wstęgi. Zaproszeni goście mieli także możliwość obejrzenia wnętrza nowej wizytówki Miasta Róż.

„Muszę przyznać, że odczuwam dziś wielką satysfakcję i zadowolenie z faktu, że jako Miasto podjęliśmy się wielkiego wysiłku badawczego, konserwatorskiego i finansowego, aby przywrócić unikalne dobro kultury narodowej i europejskiej. Królewski Pałac Podróżny Augusta III od połowy XVIII wieku był obecny w przestrzeni miejskiej, choć nie zawsze w świadomości mieszkańców. (…) Dziś cieszymy się, że rozpoczynamy nowy rozdział. Powstał wielofunkcyjny kompleks muzealny, który będzie historyczno – edukacyjnym centrum Kutna, myślę, że nawet ponad miarę 45- tysięcznego miasta. (…) Dlatego jestem przekonany, że Muzeum Pałac Saski będzie odgrywać ważną nie tylko lokalnie czy regionalnie rolę, ale że stanie się obok róży nieodłącznym symbolem naszego miasta i regionu” – mówił prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.

- R E K L A M A -

Od lat lat 90. prowadzone były żmudne prace archeologiczne i badawcze, niezbędne do rewaloryzacji obiektu. Zostały one zintensyfikowane po 2011 roku, gdy udało się uporządkować kwestie własności i miasto stało się jedynym właścicielem obiektu.

W pracach badawczych szczególne wsparcie okazali eksperci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

- R E K L A M A -

W 2019 roku rozpoczęła się rewitalizacja zabytku. Budynek z 1750 roku był pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i był również najważniejszym elementem dużego, a także bardzo złożonego zadania inwestycyjnego. Obejmowało ono bowiem również budowę dwu-kondygnacyjnego pawilonu ekspozycyjnego, trzech łączników, w tym podziemnego oraz wykonanie kapitalnego remontu budynku ratusza znajdującego się obok Pałacu.

„Kompleks Pałac Saski jest nowoczesną, multimedialną, wielofunkcyjną przestrzenią muzealną. Co istotne, sama odbudowa Pałacu poniosła za sobą daleko idące zmiany, począwszy od przekształcenia nazwy z Muzeum Regionalne w Kutnie na Muzeum Pałac Saski w Kutnie, gdyż cała idea, którą realizujemy właśnie w tym miejscu opiera się na wykorzystaniu kompleksu pałacu jako fundamentu, a jednocześnie lokomotywy ciągnącej całe Muzeum, ekspozycje, które tworzymy i ofertę kulturalną, którą możemy realizować właśnie w tych murach. Na podstawie wieloletnich badań odtworzyliśmy wnętrza Pałacu zgodnie z ich ówczesnym przeznaczeniem, zgłębiając jednocześnie unikalny, niewykorzystany dotąd temat unii polsko – saskiej” – podkreślał dyrektor placówki Grzegorz Skrzynecki.

Podczas uroczystości otwarcia nie zabrakło barokowego tańca oraz barokowej muzyki wykonanej podczas mini recitalu. Podniosła ceremonia była również znakomitą okazją do podziękowań i wyróżnień. Specjalne statuetki orłów wręczone zostały wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy Pałacu.

Z kolei kutnowscy muzealnicy: Michał Jabłoński, Sylwia Kacalak, Grzegorz Skrzynecki, Piotr Stasiak otrzymali odznakę Zasłużony Dla Kultury. Dodatkowo dyrektor Grzegorz Skrzynecki oraz zastępca dyrektora Muzeum Pałacu Saskiego Piotr Stasiak odznaczeni zostali brązowym Krzyżem Zasługi Dla Edukacji.

Symbolicznego otwarcia dokonali: prezydent Kutna Zbigniew Burzyński, dyrektor Muzeum Pałacu Saskiego Grzegorz Skrzynecki, wiceminister Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski.

Pałac Saski w Kutnie – zobacz zdjęcia:











































- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: