Imieniny Józefa Piłsudskiego w gminie Kutno – ZDJĘCIA

W okresie II Rzeczypospolitej obchody imienin Józefa Piłsudskiego były organizowane w sposób bardzo uroczysty. Od 1931 roku 19 marca był dniem wolnym od zajęć, a w szkołach organizowano uroczyste akademie i odczyty podczas których przedstawiano postać Józefa Piłsudskiego jako symbol walki o niepodległość Polski.

- R E K L A M A -

Tegoroczne gminne obchody imienin marszałka miały również szczególnie uroczysty charakter i odbyły się w zespole dworsko-parkowym Leszczynku w dniu 19 marca. Na początku wydarzenia Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska powitała przybyłych gości, wśród których byli dr Tomasz Rzymkowski, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Robert Witczak, dyrektorzy i uczniowie szkół z gminy Kutno, oraz seniorzy z Klubu Seniora i przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy. Pani Wójt nawiązała do tradycji piłsudczykowskich i nadania honorowego obywatelstwa gminy Kutno Marszałkowi w 1928 oraz odsłonięcia pamiątkowej tablicy z tym związanej w ubiegłym roku.

Prelekcję na temat obchodów imienin Józefa Piłsudskiego w okresie międzywojennym wygłosił dr Jacek Saramonowicz. Jedną z ciekawostek związanych z marszałkiem było zdarzenie z 1927 roku, kiedy to w trakcie jednej z podróży po kraju popsuł się samochód Marszałka w Starej Wsi w gminie Kutno. Na pamiątkę tego wydarzenia żołnierze kutnowskiego 37 PP ufundowali pamiątkową betonową ławkę z napisem „Tu odpoczywał w 1927 r. marszałek Józef Piłsudski”. Po prelekcji okazało się, że jedna z obecnych na Sali, pani Jadwiga przypomniała sobie przytoczoną historię, znaną z opowieści jej ojca, który uczestniczył w naprawie samochodu.

- R E K L A M A -

Następnie głos zabrał dr Tomasz Rzymkowski, który przedstawił postać Romana Dmowskiego i jego zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W dalszej części wydarzenia odbyło się wręczenie nagród w konkursie literackim organizowanym już po raz kolejny przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Józefa B. Zaleskiego w Leszczynku pn. „Napisz kartkę imieninową do Marszałka Józefa Piłsudskiego”.
Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska przypomniała, że przez ostatnie kilka lat inicjowała i wspierała różnorakie przedsięwzięcia o charakterze historycznym:: „Przez te kilka lat, w trakcie których mam przyjemność być włodarzem Gminy Kutno moim celem jest pokazywanie historii gminy poprzez bohaterów, osoby zajmujące szczególne miejsce… dobrą okazją do poznawania historii i propagowania jej wśród najmłodszych mieszkańców gminy są takie wydarzenia jak np. Odyseja Napoleońska, czy obchody organizowane z okazji rocznicy Powstania Styczniowego”.

- R E K L A M A -

Na konkurs wpłynęło 31 prac, które oceniała się komisja w składzie: Przewodniczący – Piotr Czerbniak, członkinie: Katarzyna Krzewicka, Magdalena Walczak. Jury zdecydowało o przyznaniu nagród następującym osobom: 1 miejsce – Hanna Skalska (SP Byszew), 2 miejsce – Faustyna Majtczak (SP Wroczyny), 3 miejsce – Antoni Liwiński (SP Strzegocin). Oprócz tego wręczono wyróżnienia. Otrzymali je: Ksawery Przybysz (SP Strzegocin), Maja Dyśko (SP Strzegocin), Szymon Jóźwiak (SP Gołębiewek), Szymon Kacprzak (SP Byszew).Wojciech Janczura (SP Strzegocin).

Po rozdaniu nagród Wójt Gminy Kutno zaprosiła zebranych na poczęstunek, gdzie każdy mógł skosztować bułeczki cynamonowej, ulubionego przysmaku Józefa Piłsudskiego. 

Wydarzeniu przyglądały się również „córki” marszałka: Jadwiga i Wanda (w te rolę wcieliły się panie: Joanna i Klaudia), które przy stoliku z prasą z okresu dwudziestolecia międzywojennego w pięknych kreacjach z epoki przyciągały wzrok zaproszonych gości.

Po uroczystości w Leszczynku Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska wraz z pracownikami Urzędu Gminy Kutno oraz dyrektorami jednostek organizacyjnych Gminy Kutno złożyła wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniająca pierwszego honorowego obywatela gminy Kutno umieszczoną na budynku Urzędu Gminy Kutno oraz pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

(Urząd Gminy w Kutnie)





- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: