Przesyłki paletowe realizowane przez kurierów to najwygodniejszy sposób transportu dużych przedmiotów, a także wielu sztuk mniejszych opakowań. Dzięki temu załadunek i rozładunek odbywają się znacznie sprawniej. Przewoźnicy mają swoje wymagania odnośnie ułożenia i zabezpieczenia towaru. W jaki sposób należy zabezpieczyć zawartość palety przed wysyłką?
Uwaga na wymiary i wagę!
Przesyłki paletowe w Europie odbywają się na ustandaryzowanych paletach. Zdecydowana większość przewoźników wykorzystuje cztery popularne wymiary podstawy:
- europalety – 120 x 80 cm
- półpalety – 80 x 60 cm
- palety przemysłowe – 120 x 100 cm
- palety przemysłowe – 120 x 120 cm
Niektórzy kurierzy obsługują także palety niestandardowe, przeznaczone do transportu nietypowych ładunków. Przed zapakowaniem towaru i zabezpieczeniem palety warto pamiętać, że każdy przewoźnik wyznacza maksymalną wysokość i wagę przesyłki łącznie z paletą. Należy to uwzględnić, aby żmudny proces pakowania nie poszedł na marne.
Bezpieczne ułożenie towaru
Jedną z najważniejszych zasad zabezpieczania towaru na palecie jest ułożenie go w taki sposób, by zawartość nie wystawała poza obrys podstawy. Za tym wymogiem stoi oczywiste założenie, że w trakcie transportu poszczególne palety będą ustawione w ładowni ciężarówki tuż obok siebie. Każdy wystający element, podobnie jak przechył towaru stanowi zagrożenie dla sąsiednich przesyłek. Ponadto produkty przygotowywane do wysyłki należy ułożyć na palecie równomiernie, dzięki czemu środek ciężkości znajdzie się na środku palety, co zapewni przesyłce stabilność.
Stabilna, integralna całość
Towar ułożony na palecie nie ma prawa przemieszczać się w trakcie transportu. Wymóg dotyczy pojedynczych dużych przedmiotów, jak również wielu sztuk mniejszych opakowań. Te ostatnie powinno się układać kolumnami i warstwami, zupełnie jak budowlę z klocków. Dla uzyskania większej stabilności poszczególne warstwy można przedzielić tekturowymi blatami, szczególnie gdy na różnych poziomach znajdują się odmienne towary. W trakcie układania produktów warto co jakiś czas przyjrzeć się, czy powstaje idealna pionowa konstrukcja i na bieżąco dokonywać niezbędnych poprawek.
Zabezpieczenie zawartości palety
Starannie ułożony na palecie towar wymaga jeszcze unieruchomienia. W tej roli znakomicie spisuje się dobrze znana w branży kurierskiej folia stretch, która w tym przypadku służy do wielokrotnego owinięcia przesyłki. Chociaż folia nie zalicza się do ekologicznych materiałów, przygotowując paletę do wysyłki nie należy jej żałować, bo ryzyka uszkodzenia zawartości jest zbyt wysokie, a przecież zbiorczy transport wielu sztuk sam w sobie przyczynia się do oszczędności paliwa.
Folią stretch należy owinąć nie tylko towar, ale częściowo również samą paletę wokół elementów podstawy. Przy większych przesyłkach nieodzowne wsparcie dają specjalne taśmy mocujące. Na ostatniej warstwie towaru warto dodatkowo umieścić kartonowy, a nawet drewniany blat.
Po zabezpieczeniu towaru dobrym pomysłem będzie ostateczne sprawdzenie, czy ładunek rzeczywiście jest stabilny. Jeśli tak, można już zamówić kuriera i umieścić na przesyłce list przewozowy. Transport palet odbywa się w systemie burta-burta, dlatego przesyłka powinna oczekiwać na kuriera bezpośrednio w miejscu, do którego może on swobodnie dojechać samochodem.
Regularnie korzystasz z przesyłek paletowych i szukasz oszczędności? Zapoznaj się z ofertą platformy wysyłkowej dla biznesu Apaczka:
https://www.apaczka.pl/oferta/palety-polpalety/dpd/
Serwis pozwala w jednym miejscu porównać oferty wiodących przewoźników działających w Polsce, w tym kuriera DPD i wybrać tę najkorzystniejszą zyskując atrakcyjny rabat!
Materiał partnera