Dach, który stracił swój pierwotny blask wcale nie musi szpecić Twojej nieruchomości. W wielu przypadkach wystarczy przeprowadzić czyszczenie, a następnie malowanie pokrycia. Pozwoli to usunąć skutecznie rdzę i zapobiec procesom korozji w przyszłości, a także skutecznie zabezpieczyć dachówki. Z drugiej strony efektem będzie czysty dach bez widocznych plam po sadzy czy zbutwiałych liściach. Zobacz, jak przebiega proces w wykonaniu dobrej ekipy fachowców.
Przygotowanie do prac na dachu
Zanim rozpoczną się prace na dachu związane z czyszczeniem i konserwowaniem nawierzchni, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Zaczyna się ono od oględzin, podczas których specjaliści z Grupy Biotop oceniają, jaki jest zakres zniszczeń i jakie prace trzeba będzie wykonać. To konieczne, aby przejść do następnego kroku, czyli wybrania metody malowania – natryskowego lub tradycyjnego. Czasem trzeba połączyć obydwie, aby móc uzyskać optymalne rezultaty, jednak bez wątpienia najpopularniejszą obecnie techniką jest malowanie hydrodynamiczne. Ekipa, której chcesz zlecić prace, powinna dysponować odpowiednim do tego celu sprzętem.
Dobór odpowiedniej farby
Ważne jest też wybranie wysokiej jakości farb – najlepiej rozpuszczalnikowych, które w niewielkim stopniu oddziałują na środowisko, a są bardzo trwałe. Kolor nie blaknie pod wpływem promieniowania słonecznego czy mrozu, a w dodatku cała powierzchnia jest skutecznie chroniona przed postępującą korozją.
Zatem możemy wyróżnić kilka etapów przygotowania do rozpoczęcia prac:
- ocena stanu technicznego dachu,
- zaproponowanie najlepszej metody,
- wybór odpowiedniej farby (zależy m.in. od tego, czy dach jest wykonany z dachówek czy z blachy).
Prace przebiegają dwuetapowo – najpierw trzeba bardzo dokładnie oczyścić dach z rdzy i zanieczyszczeń, a kolejno przejść do malowania.
Czyszczenie i malowanie dachu
Gdy nadchodzi czas na przejście do prac właściwych, w pierwszej kolejności trzeba wyczyścić dach. Czynność ta polega na usunięciu z jego powierzchni łuszczącej się farby czy śladów rdzy. Problematyczna bywa też sadza osadzająca się latami na dachówkach, a także ptasie odchody czy zbutwiałe liście. Te zabrudzenia nie tylko szpecą, zaburzając estetykę, ale mogą też uszkadzać strukturę pokrycia, wnikając w jej głębsze struktury. Nie można zapomnieć o usunięcie mchów i zneutralizowaniu jej zarodników.
Mycie odbywa się przy pomocy myjki ciśnieniowej, która usuwa kurz, pył i inne drobinki. Następnie wyrównuje się nawierzchnię i usuwa z niej pokruszone, łuszczące się fragmenty. To ważny etap prac, zapobiegający w przyszłości pojawianiu się pęcherzy powietrznych oraz pęknięć, które zakłóciły w widoczny sposób ciągłość powłoki.
Na tak oczyszczony dach nakłada się farby. Do blachy trzeba wybrać takie, które mają działanie antykorozyjne i są na tyle elastyczne, że będą współpracowały z taką nawierzchnią. Malowanie dachów w Mazowieckim warto powierzyć specjalistom Grupy Biotop, aby mieć pewność, że cały, dość pracochłonny proces, przebiegnie bez jakichkolwiek zakłóceń.