Jak przebiega proces peklowania mięsa?

Jednym z najważniejszych etapów podczas produkcji domowych wyrobów mięsnych, który w znaczący sposób decyduje o jakości i uzyskanym smaku mięsa, jest jego peklowanie. To czynność doskonale wszystkim znana i stosowana w warunkach domowych i nie tylko. Ten proces technologiczny wykorzystuje działanie solanki lub mieszanki peklującej na tkankę mięśniową, by utrwalić barwę, ale przede wszystkim wytworzyć smak i zapach mięsa oraz przedłużyć okres jego trwałości do spożycia. Warto wiedzieć, jak należy peklować i czemu nie wolno pomijać tej czynności. Wszystko, co najważniejsze do obróbki mięsa, oferuje Ci sklep Jelux w Żorach. Przekonaj się o tym jeszcze dziś.

- R E K L A M A -

Co wiedzieć na temat peklowania?

Czy zastanawiasz się nad tym, na czym polega tak naprawdę cały proces, jakim jest peklowanie mięsa, bo przecież tak często podkreśla się istotę tej prostej, a jednocześnie ważnej czynności? To łatwe do wykonania zadanie, które z powodzeniem zrobimy nawet w warunkach domowych. Doskonale sprawdzi się do tego dowolna część mięsa – zarówno szynka, jak i karkówka, polędwica czy schab. Bardzo istotne jest jednak, by zadbać o odpowiednią wielkość peklowanych kawałków. Nie powinny być one zbyt małe. Uznaje się, że około 2-3 kilogramy to optymalna waga, by peklowanie skończyło się powodzeniem. Przy tym trzeba pamiętać również o dokładnym oczyszczeniu mięsa z wszelkiego rodzaju chrząstek czy kości oraz kawałków tłuszczu, ponieważ jeśli je pozostawimy, ryzykujemy jego szybkim zepsuciem się.

Peklowanie mięsa – 3 podstawowe zasady

Jeśli chodzi o proces peklowania mięsa, to aby mieć pewność, że robimy wszystko w pełni poprawnie, warto upewnić się, że spełniliśmy 3 kluczowe zasady. Przede wszystkim to kwestia dopasowania czasu peklowania do tego, z jakim mięsem pracujemy. W zależności od jego rodzaju oraz wagi czy nawet pożądanego efektu końcowego peklowanie może trwać od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. Należy przy tym zadbać również o temperaturę – musi być ona niska, od 3 do 6 stopni Celsjusza. Dzięki temu mamy pewność, że proces rozwoju bakterii zostanie zahamowany. Ostatnim ważnym czynnikiem jest naczynie wykorzystywanie do peklowania mięsa. Najczęściej sięga się po pojemniki z kamienia, szkła, plastiku bądź kamionki. Unikaj zaś naczyń stalowych, ponieważ wchodzą one w reakcje ze składnikami stosowanymi do roztworu solankowego.

- R E K L A M A -

Szukasz idealnych naczyń do peklowania? Znajdziesz je w sieci wraz z innymi modelami, które świetnie sprawdzą się do zadań specjalnych. Tymczasem beczka do kiszenia kapusty dostępna na sklep.jelux.pl to jedna z propozycji czekających właśnie na Ciebie, sklep Jelux w Żorach to sprawdzony wybór! 

Metody peklowania mięsa

Warto wiedzieć, jakie są metody wybierane przy peklowaniu mięsa. Można zrobić to zarówno na mokro, jak i na sucho. Niektórzy skutecznie łączą obie techniki – rozpoczynają pracę od peklowania na sucho, a potem dolewają wodę. Jak wygląda każda z metod?

- R E K L A M A -

Peklowanie na sucho to nic innego jak nacieranie poszczególnych kawałków mięsa bądź jego całość specjalną mieszanką. Potem umieszcza się je w naczyniu i raz na jakiś czas przewraca. Dzięki temu sól peklująca będzie na każdej warstwie mięsa. Z kolei peklowanie na mokro odbywa się przy wykorzystywaniu skomponowanego roztworu wody i specjalnej mieszanki. Przygotowane mięso można albo zalać w naczyniu, albo nastrzykiwać.

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: