Jak wybrać odpowiedniego stomatologa?

Wizyta u dentysty nie kojarzy się zbyt dobrze. W społeczeństwie pokutują mity na temat wizyty u dentysty. Pacjenci obawiają się bólu, nawet przy znieczuleniu. Wiele osób trafia do przypadkowego stomatologa, który ma gabinet w miejscu zamieszkania, a to może pogłębić dawne urazy, czy obawy przed bolesnymi zabiegami. Niezbyt dobrym kryterium wyboru jest także cena, ponieważ zbyt może oznaczać gorszą jakość leczenia. Przy wyborze odpowiedniego stomatologa warto kierować się obiektywnymi kryteriami.

- R E K L A M A -

Kompetencje i sprzęt

Dobry, godny zaufania stomatolog cały czas poszerza swoje kompetencje- uczestniczy w kursach, szkoleniach, sympozjach, studiach podyplomowych i warsztatach. Jest na bieżąco z nowościami technologicznymi w dziedzinie stomatologii. Omawiana dziedzina rozwija się w bardzo szybkim tempie, a nowoczesne polepszają jakość leczenia, zwiększają jego komfort oraz bezpieczeństwo pacjentów i gwarantują świetny efekt.

Wybór specjalizacji

Stomatologia jest szeroką dziedziną medycyny i dzieli się na kilka specjalizacji, np.: pedodoncja -zajmuje się dziecięcymi problemami z uzębieniem, endodoncja – leczy zaawansowaną próchnicę, głównie metodą leczenia kanałowego. Periodoncja to specjalistyczne leczenie dziąseł. Ortodonta zaprasza pacjentów z wadami zgryzu, a protetyk osoby, które muszą założyć protezę. Wybór stomatologa zależy przede wszystkim od problemu, z którym zmaga się pacjent.

- R E K L A M A -

Cierpliwość do pacjenta

Stomatolog musi profesjonalistą i godnym zaufania specjalistą. Na profesjonalizm składa się także ludzkie podejście do pacjenta: umiejętność uspokojenia osoby, pocieszenia zlęknionego człowieka, wytłumaczenie leczenia, kulturalne i merytoryczne odpowiadanie na pytania, cierpliwość do najmłodszych. Dentysta, który krzyczy wzbudza jeszcze większy strach, skutecznie zniechęca do regularnych wizyt, które są niezbędne w higienie jamy ustnej. Stomatolog powinien troszczyć się o swoich pacjentów i nastawiony przyjaźnie. Ludzkie podejście do drugiego człowieka sprawia, że siadanie na fotelu stomatologicznym przestaje kojarzyć się z koszmarem, a staje się elementem profilaktyki w dbaniu o zdrowie.

Warunki w gabinecie

Z punktu widzenia bezpieczeństwa leczenia niezwykle istotne są warunki sanitarne w gabinecie. Powinien panować porządek, a instrumenty dentystyczne muszą być wyczyszczone i poddane dezynfekcji. Porządek w gabinecie jest podstawą bezpieczeństwa pacjenta. Sterylny gabinet to podstawa w pracy stomatologa.

- R E K L A M A -

Lekarz dentysta powinien wzbudzać zaufanie, mieć rozeznanie w nowoczesnych technologiach stomatologicznych i cierpliwie wyjaśnić. Doświadczony stomatolog właściwie wycenia swoje usługi. Nie zawyża kosztów, ani nie zaniża. Cena powinna być dopasowana do jakości leczenia. Miły stomatolog może zmienić opinię pacjenta o wizytach u dentysty i zachęcić do regularnych wizyt co pół roku oraz o dbania o profilaktykę jamy ustnej.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: