Obecnie coraz więcej osób interesuje się sportami wodnymi. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie również kursami na patent sternika, a oferta miejsc, w których można doskonalić swoje umiejętności żeglarskie, jest na bieżąco rozbudowywana i dopasowywana do potrzeb odbiorców. Rozpoczynając swoją przygodę z żeglowaniem, wiele osób traktuje tę rozrywkę wyłącznie jako hobby. Z czasem jednak zaczynają interesować się startem w zawodach żeglarskich, aby móc sprawdzić poziom swoich umiejętności z innymi miłośnikami tego sportu. Zanim zdecydujemy się na start w takim konkursie, warto wiedzieć, jak wyglądają zawody żeglarskie. Jak przebiegają regaty i jak się do nich przygotować? Podpowiadamy.
Start zawodów żeglarskich
Żeby wystartować w zawodach żeglarskich, należy posiadać pewne umiejętności. Warto również rozwijać je na bieżąco pod czujnym okiem trenera. Aby móc wziąć udział w takim konkursie, należy zazwyczaj uiścić odpowiednią opłatę startową, a także posiadać odpowiednie kwalifikacje i wiek określone regulaminem konkretnego wydarzenia. Powinniśmy również wcześniej poćwiczyć pewne manewry, wybierając się na przykład na Mazury jezioro, które sprawdzi się jako teren do ćwiczeń to niemal każdy akwen znajdujący się w tym regionie.
Zawody żeglarskie rozpoczynają się od rejestracji zawodników takiego konkursu. Wówczas każdy z nich zajmuje miejsce na linii mety, a start polega na przecięciu dziobem jachtu teoretycznej linii na określony sygnał lub po nim. Linia startu jest niewidoczna, jednak przechodzi ona przez statek komisji regatowej, a także boję startową. Sygnał startu w zawodach żeglarskich zazwyczaj następuje po 5 minutach po sygnale ostrzegawczym. Dlatego najlepiej mieć podczas takich konkursów wodoodporny zegarek z funkcją odliczania, abyśmy wiedzieli, ile czasu zostało nam do startu, by udało nam się przekroczyć początkową linię jak najszybciej.
Jakie trasy obejmują zawody żeglarskie?
Zazwyczaj regaty na małych jachtach żaglowych składają się z kilku różnych wyścigów, a każdy z nich odbywa się w czasie nieprzekraczającym jednej godziny. Dodatkowo odbywają się one zazwyczaj daleko od linii brzegu, a takich rozgrywek dziennie rozgrywa się około 2-3, a nawet cztery lub pięć. Przykładowa trasa obejmuje wyruszenie jachtem po sygnale i okrążenie kilku boi w sposób określony wcześniej na schemacie, z którym każdy uczestnik mógł się zapoznać. Bardzo często na trasie regat znajdują się odcinki ustawione pod wiatr. Ten, kto poprawnie okrąży wszystkie boje i dopłynie do linii mety, wykrywa wyścig.
Co warto wiedzieć o zawodach żeglarskich?
Zawody żeglarskie bardzo często wymagają wcześniejszej rejestracji i opłacenia opłaty wpisowej, chociaż istnieją konkursy, gdzie uczestnicy mogą na bieżąco się zapisywać. Początkujące osoby w tej dziedzinie powinny zdawać sobie sprawę z tego, że na linii startu w regatach często znajduje się nawet kilkadziesiąt innych jednostek. Dlatego osoby początkujące powinny zaczynać od startów w regatach mniejszej rangi, gdzie będzie mniejsza liczba przeciwników. Warto zaczynać od zawodów lokalnych, a zdobywając doświadczenie, stawiać na konkursy o wyższej randze.
materiał zewnętrzny