Obecnie na rynku można zauważyć bardzo dużą ilość kancelarii, firm prawniczych i podmiotów, które oferują działania prawne związane ze sprawami frankowymi. Nic w tym dziwnego – również grono klientów, poszukujących prawników i radców, którzy rozwikłają sprawy frankowe stale rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu kursu franka. Mimo zmartwień i problemów finansowych warto jest poświęcić czas i odrobinę cierpliwości na wybór odpowiedniego specjalisty, który dzięki swojemu doświadczeniu pomoże Ci jak najbardziej efektywnie rozwikłać sprawę frankową. W poniższym artykule zawarto informacje, które pomogą Ci zweryfikować staż podmiotu w prowadzeniu spraw frankowych.
Znaki, po których poznasz, że kancelaria ma doświadczenie
W Pierwszej kolejności – zwróć uwagę na zasługi, jakie przypisuje sobie kancelaria. Jak wiele spraw wygrał podmiot?
Najlepsze kancelarie mogą pochwalić się 300-400 wygranymi – a wśród nich część stanowią prawomocne wyroki.
Drugim aspektem, na jaki powinieneś zwrócić uwagę jest to jak długo kancelaria pracuje w tej branży – dobre, doświadczone kancelarie to te, które pomagały swoim klientom już w latach 2013/2014 – lata doświadczenia z dużą bazą klientów pozwoliły kancelariom wyszkolić swoich pracowników do perfekcji. Najbardziej optymalnie byłoby, gdyby kancelaria pracowała na rynku od co najmniej 6 lat.
Każda kancelaria chwali się swoimi zwycięstwami – zwróć jednak uwagę na ilość przedstawianych przez kancelarię informacji. Uczciwe kancelarie często zamieszczają na swoich witrynach skany wyroków, które wzmacniają ich wiarygodność.
Godne zaufania kancelarie nie mają nic do ukrycia – wszystkie informacje o wyrokach publikują jawnie a nie przesyłają w prywatnych wiadomościach e-mail.
Zjawisko te nazywamy transparentną polityką informowania o rezultatach – jeśli nie zauważysz go u przedstawicieli kancelarii, nie daj się zwieść, najprawdopodobniej współpraca z nimi nie byłaby owocna.
Z opisów postępowania powinieneś być w stanie uzyskać informacje na temat taktyki postępowania, czasie trwania oraz szczegółach wyroku – to one są najbardziej istotne. Dobrze rozwiązane sprawy to takie, które zakończyły się odfrankowieniem kredytu bądź unieważnieniem umowy z bankiem.
Kancelaria, której chcesz zaufać to taka, która z dumą opowiada o swoich pracownikach. W skład kancelarii powinni wchodzić radcy prawni i prawnicy – a ich dane nie powinny być strzeżonym przed klientami sekretem. W udostępnionych aktach wygranych spraw widnieją zazwyczaj dane prawników. Kancelarie często zamieszczają na swoich stronach obok prezentacji pracowników ich dossier.
Naprawdę dobre kancelarie zazwyczaj pracują na terenie więcej niż 1 większego miasta. Dzieje się tak ze względu na ich ciągły rozwój. Najlepiej więc jest wybierać kancelarie, które działają na skalę krajową. Jeżeli jednak zainteresuje cię kancelaria, która znajduje się parę miast dalej – nie jest to powód do zmartwienia. Nie ma żadnego przeciwwskazania, aby kancelaria z Innowrocławia prowadziła sprawę frankową w Poznaniu.
Pamiętaj, że doświadczona kancelaria nie ma potrzeby współpracowania z pośrednikami – dzięki własnej renomie klienci kontaktują się z kancelarią, a nie na odwrót. Jeżeli dzwoni do Ciebie osoba trzecia oferująca Ci dla przykładu odfrankowienie kredytu – nie wykazuj zbytniego zaufania. Może być to naciągacz bądź współpracownik niskich lotów kancelarii.
Najlepsze kancelarie dla frankowiczów to takie, które zajmują się tą jedną dziedziną na wyłączność – dzięki ciągłemu prowadzeniu jednego typu spraw pracownicy wyszkolili się do perfekcji, dzięki czemu współpraca z nimi przyniesie dobre rezultaty.
Zwróć uwagę na pracowników kancelarii – czy oni są specjalistami w swojej dziedzinie? Jak długie jest ich doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych? Dobre kancelarie zatrudniają tylko i wyłącznie specjalistów.
Najlepsze kancelarie frankowe to te, które działają zgodnie z zasadami etyki. Nie znajdziesz ich w porównywarkach kancelarii, nie będą one też stosowały agresywnej reklamy internetowej – takie kancelarie możesz od razu skreślić.
Czas na weryfikację kancelarii!
Przed rozpoczęciem współpracy z kancelarią należy porządnie ją sprawdzić – często niedoświadczone kancelarie robią dużo szumu medialnego wokół siebie, aby zdobyć klientów. Jednak jak sprawdzić doświadczenie danej kancelarii? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Każda kancelaria reklamuje się wieloletnim doświadczeniem – jednak, aby upewnić się, że takowe posiada powinieneś sprawdzić, czy ma na to dowody. Prawdziwa kancelaria frankowa będzie chwalić się swoimi wynikami i będzie robić to jawnie: na swojej stronie internetowej, na fanpage’u facebooka i innych kanałach medialnych, które nie są związane z agresywną reklamą.
Jeżeli kancelaria udostępnia dane, dotyczące wygraną przez nią spraw – jest to pierwszy krok do zweryfikowania jej doświadczenia.
Często w danych możesz znaleźć sygnaturę sprawy sprawy – aby upewnić się, że sprawę wygrała właśnie ta kancelaria wpisz go w wyszukiwarkę Google i sprawdź, czy inna kancelaria również nie chwali się tym zwycięstwem.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie daty rejestracji działalności poprzez wpisanie numeru NIP w CEIDG – w tym celu odwiedź stronę https://prod.ceidg.gov.pl/ i wpisz numer NIP podmiotu w odpowiednie pole. Po chwili w wynikach wyskoczy Ci data zarejestrowania działalności. Jeżeli nie jest tak dawna jak podaje firma w swoich publicznych informacjach – wiedz, że nie powinieneś powierzać jej swojego zaufania.
Trzecim krokiem jest prześwietlenie uprawnień właściciela i wspólników kancelarii – należy zweryfikować, czy posiadają oni odpowiednie uprawnienia. W tym celu odwiedź stronę KRAiA https://rejestradwokatow.pl/adwokat bądź KIR https://kirp.pl/wyszukiwarka-radcow-prawnych/ i zweryfikuj czy dana osoba jest tym za kogo się podaje.
Czwarty krok to sprawdzenie formy prawnej podmiotu – kancelaria pod żadnym względem nie powinna przyjmować formy spółki z o.o., akcyjnej bądź komandytowej! Dopuszczalnymi, wartymi zaufania formami są: kancelarie adwokackie/radców prawnych, spółki cywilne/jawne.
Ostatnim krokiem jest sprawdzenie czy kancelaria działa w zgodzie z kodeksem etyki zawodowej – krok ten jest niezmiernie prosty. Wystarczy sprawdzić, czy kancelaria korzysta z usługi jaką jest płatne reklamowanie. Wypatruj również ewentualnego wytykania błędów innych kancelarii przez kancelarię, którą sprawdzasz – jeżeli kancelaria publicznie pierze brudy innej najprawdopodobniej sama „ma coś za uszami”.
Tego się wystrzegaj!
Są pewne cechy, które powinny wzbudzić Twój niepokój i sprawić, że przemyślisz współpracę z kancelarią jeszcze raz:
- Poufny przepływ informacji – kancelaria udostępnia sygnatury wyroków tylko w wiadomościach e-mail a nie na stronie internetowej. Jeśli wysyłają ci informacje o doświadczeni przez tylko przez e-maila, a nie publikują ich jawnie w ogólnodostępnych źródłach – jest to podejrzane.
- Kancelaria działa dopiero od 2019 roku (bądź zaczęła działać jeszcze później).
- Kancelaria uważa sądowe zabezpieczenia roszczeń za swoje zwycięstwa.
- Kancelaria nie przestrzega zasad etyki zawodowej – agresywnie się reklamuje i podburza innych przeciwko innym kancelariom.
- Kancelaria posiada tylko i wyłącznie zbyt pozytywne opinie na internecie – opinie te mogą być opłacane.
Pamiętaj! Lepiej jest poświęcić więcej czasu na wybór godnej zaufania kancelarii niż potem żałować. Doświadczeni radcy i prawnicy są drożsi ale zapewniają oni etyczne postępowanie, które ma dużo większe prawdopodobieństwo zaowocowania w przyszłości niż postępowanie prowadzone przez niedoświadczonego pracownika.