Jaki dla Kutna był 2022, jaki będzie 2023? Rozmowa z prezydentem Zbigniewem Burzyńskim

Jaki dla Kutna był 2022 rok, a jaki będzie 2023? Zapraszamy do lektury wywiadu z prezydentem Miasta Róż Zbigniewem Burzyński, który podsumowuje ostatnie miesiące i mówi o przyszłości naszego miasta.

- R E K L A M A -

Panie Prezydencie jaki był 2022 rok dla Kutna?

Rok 2022 nie był łatwy dla Kutna. Początek roku upłynął pod znakiem pandemii, a lutowy rosyjski atak na Ukrainę spowodował falę uchodźców i zdeterminował wydarzenia ostatnich miesięcy. Galopująca inflacja, zapowiedź wysokich cen prądu, gazu czy problemy z dostępnością węgla to nowe sytuacje, z którymi musieli się mierzyć zarówno mieszkańcy, jak i samorząd. Miasto pomagało uciekającym przed wojną Ukraińcom, a kilka miesięcy później dystrybuowało węgiel. Mimo wszystko udało nam się stawić czoła tym nowym wyzwaniom.

- R E K L A M A -

Pomimo tych problemów pod względem gospodarczym rok 2022 można uznać za udany. Bezrobocie było najniższe od prawie 30 lat, w grudniu niezatrudnione pozostawały 1042 osoby. Działalność gospodarcza była na podobnym poziomie, jak w latach ubiegłych. Do końca grudnia zarejestrowanych pozostawało ok. 2600 podmiotów gospodarczych. Pomimo tego Kutno wpisało się w bardzo niekorzystny trend dotyczący finansów samorządowych. Wynikał on ze zmian, które wprowadził rząd szczególnie tych dotyczących podatku od dochodowego PIT. Szacujemy, że z tego tytułu miasto straciło około 10 milionów złotych. Dochody budżetu miasta zostały wykonane w około 94% czyli gorzej niż w latach ubiegłych. Na szczęście dochody bieżące, które mają decydujący wpływ na poprawne funkcjonowanie miasta, zostały wykonane w około 96%. Wydatki budżetowe zostały wykonane w około 92%. O niższym poziomie zdecydowały wydatki na rozłożone w czasie inwestycje, które zostały przesunięte na 2023 rok.

Skoro już jesteśmy przy temacie inwestycji, to przybliżmy czytelnikom, jakie zadania zostały zrealizowane w ubiegłym roku?

- R E K L A M A -

W dziedzinie inwestycji działo się bardzo dużo. Przede wszystkim zakończona została odbudowa Pałacu Saskiego. Zabytek, który od wielu lat straszył swoim wyglądem mieszkańców i turystów, teraz jest prawdziwą perłą. Można się o tym przekonać odwiedzając centrum miasta po tym, jak zostało zdemontowane blaszane ogrodzenie oraz oglądając pierwsze zdjęcia z wnętrza obiektu. Zakres prac tej olbrzymiej inwestycji obejmował: remont, przebudowę, rozbudowę i częściową odbudowę Pałacu Saskiego; remont i przebudowę budynku Ratusza Miejskiego; budowę pawilonu ekspozycyjnego, łącznika północnego, łącznika wschodniego i łącznika podziemnego oraz zagospodarowanie terenu wokół obiektów. Wartość robót budowlanych wyniosła prawie 36 000 000 zł. Pałac Saski w końcu stał się najcenniejszą wizytówką naszego miasta. Jego otwarcie planowane jest na wrzesień.
Ponadto dokończonych zostało kilka projektów rozpoczętych jeszcze w 2021. Największa to: przebudowa ulicy Skłodowskiej-Curie od granic miasta do skrzyżowania z ulicą Maczka. Wspomniany odcinek oprócz nowej nawierzchni zyskał również bardzo potrzebny chodnik i ścieżkę rowerową. Prace kosztowały prawie 2 100 000 złotych.

Kompleksowej przebudowy doczekały się ulice: Chmielna, Spacerowa i Wysockiego. Oprócz nawierzchni zyskały odwodnienie i tak potrzebne mieszkańcom chodniki. Te inwestycje kosztowały łącznie ponad 2 000 000 złotych.

Nowe nakładki asfaltowe położone zostały także na ulicach: Zamenhofa i Dąbrowskiego. Łącznie remonty obu ulic pochłonęły ponad 320 000 złotych. Ponadto wyremontowanych zostało kilka odcinków chodników m.in. na ulicach: Zamoyskiego, Maczka, Lelewela czy Pałacowej.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w 2022 roku dokończyło z kolei kompleksową wymianę kanalizacji sanitarnej na ulicy Narutowicza. Tam także pojawiła się nowa nawierzchnia jezdni. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 3 200 000 złotych.

W ubiegłym roku przeprowadziliśmy wiele działań, które znacznie poprawiły bezpieczeństwo w mieście. Między innymi zainstalowane zostały trzy aktywne przejścia dla pieszych. Przypomnę, że można z nich korzystać na ulicach: Zamoyskiego przy SP nr 1, Troczewskiego przy SP nr 6 oraz Szymanowskiego przy skrzyżowaniu z Olimpijską. Koszt instalacji bezpiecznych rozwiązań na trzech przejściach dla pieszych to 236 000 złotych.

Rozpoczęliśmy również kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego. Prace związane z wymianą ponad 4200 opraw oświetleniowych zbliżają się do końca. Dzięki zainstalowaniu nowych LED-owych opraw w Kutnie jakość światła jest lepsza, kontrola nad oświetleniem będzie większa, a dodatkowo miasto jest bardziej ekologiczne, bo zużywa o 70% mniej energii. Koszt tego zadania to prawie 8 000 000 złotych. Warto podkreślić, że Kutno jako jedyne miasto w województwie łódzkim pozyskało pieniądze z WFOŚGiW na tak duże zadanie związane z oświetleniem.

Wspomina Pan o tym, że prace związane z wymianą oświetlenia jeszcze trwają, ale to nie jedyna duża inwestycja rozpoczęta w ubiegłym roku?

Pod koniec lipca rozpoczęły się przecież prace w ramach zadania o nazwie „Budowa Infrastruktury Turystyczno-Rekreacyjnej i Sportowej w Dolinie Rzeki Ochni na terenie Miasta Kutna”. Projekt potocznie zwany „Zieloną Osią Miasta” zakłada zbudowanie ponad sześciu kilometrów ścieżek rowerowych i dróg dla pieszych łączących wschodnią i zachodnią część Kutna (od ul. Barei do ul. Metalowej). Oprócz tego inwestycja przewiduje też sporo zmian w Parku Nad Ochnią. Powstanie m.in. pawilon informacji turystycznej, rozarium, mini ogród botaniczny, skatepark, pumptrack, drewniany pomost na rzece Ochni, plaża z infrastrukturą do gry w siatkówkę, prysznice, przebieralnie czy kładka widokowa. Dodatkowo przy okazji wykonywania prac mają się tam pojawić również nowe: plac zabaw i siłownia plenerowa. Dzięki tej inwestycji w Kutnie pojawią się tysiące nowych krzewów, kwiatów, roślin miododajnych oraz kilkadziesiąt drzew. Wszystkie te rośliny trafią do Parku Nad Ochnią. „Zielona Oś Miasta” kosztować będzie prawie 31 000 000 złotych z czego aż 24 000 000 to dofinansowanie z rządowego funduszu Polski Ład. Zakończenie robót planowane jest pod koniec tego roku.

Z kolei 6 500 000 złotych kosztować będzie rozpoczęta we wrześniu „Przebudowa przyszkolnego kompleksu sportowego na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie”. Dotychczasowy plac do gry zastąpi nowoczesne boisko ze sztuczną nawierzchnią. Wytyczone zostaną tam: boisko do piłki nożnej i baseballu. Dodatkowo powstać ma boisko do siatkówki plażowej oraz miejsce do gry w badmintona. Wybudowane zostaną tartanowe bieżnie: sześciotorowa, prosta o długości 110 metrów i czterotorowa, okrężna o długości ponad 330 metrów. Do tego powstaną miejsca do skoku w dal, trójskoku, skoku w wzwyż oraz pchnięcia kulą. Na terenie kompleksu ustawione zostaną stoły do gry w tenisa stołowego, zainstalowane zostaną nowe ławki, a całość będzie odpowiednio oświetlona. Rozbudowa infrastruktury sportowej będzie służyć zarówno wychowankom największej placówki oświatowej w mieście jak i mieszkańcom. Obiekt będzie otwarty dla wszystkich trenujących. Na ten cel Miasto Kutno pozyskało 5 000 000 złotych dofinansowania.

W ubiegłym roku Urząd Miasta informował o akcji Zielone Kutno. Jakie działania zostały podjęte, aby faktycznie nasze miasto było bardziej zielone?

W minionych 12 miesiącach wiele działo się w temacie zieleni miejskiej. Na terenie miasta wysadziliśmy prawie 400 drzew. Na nieużytkowanym terenie przy ulicy Zamkowej powstał wspaniały skwer o powierzchni 4000m2. Na nowo zaaranżowaliśmy tam zieleń, posadziliśmy nowe krzewy i drzewa, zainstalowaliśmy nowe ławki, budki lęgowe dla ptaków, hotele dla owadów. W centrum miasta pojawiły się nowe donice z kwiatami i trawami ozdobnymi. W całym mieście posadziliśmy również 20 000 tulipanów, które dadzą wspaniały efekt wizualny już tej wiosny.

Czy na wiosnę będziemy również świadkami pierwszych efektów działań w ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego?

Kutnowski Budżet Obywatelski w 2022 roku doczekał się kolejnej edycji. Mieszkańcy mogli zaproponować swoje pomysły na rozdysponowanie 1 100 000 złotych. 10 projektów zostało wybranych przez kutnian do realizacji w trakcie najbliższych 12 miesięcy, a pierwsze z nich już zostały zrealizowane. Warto wspomnieć, że z 11 projektów na które głosowali mieszkańcy w KBO2021, 10 zostało wykonanych i tylko jeden został przesunięty na 2023 rok z uwagi na realizację Zielonej Osi Miasta. Wykonaliśmy natomiast projekty bardzo różnorodne począwszy od sterylizacji i kastracji oraz chipowania zwierząt, przez budowę boiska piłkarskiego, a na rolkowisku czy lampkach w Parku Traugutta kończąc.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Kutno ma bogatą ofertę kulturalną dla mieszkańców. Jaki był ubiegły rok w kutnowskiej kulturze?

Miniony rok tradycyjnie obfitował w wydarzenia kulturalne, był on jednak wyjątkowy z powodu jubileuszu 50-lecia istnienia Kutnowskiego Domu Kultury. Wśród najważniejszych wydarzeń należy wymienić 48. Święto Róży. W trakcie trzech dni trwania imprezy mieszkańcy i przyjezdni goście mogli podziwiać widowiskowy pokaz kwiatowych kreacji z recitalem Małgorzaty Walewskiej. Nowością w 2022 roku był pokaz laserowy na wodzie, który zamienił staw przed Kutnowskim Domem Kultury w gigantyczną scenę dla światła i wody. To wszystko okraszone występami muzycznych gwiazd, bo przez kutnowską publicznością zaprezentowali się: Baranovski, Kayah oraz Krzysztof Cugowski z zespołem mistrzów. Podczas Święta Róży podsumowana została również 10-letnia historia idei Kutno Miasto Róż. Różane święto miasta było też idealną okazją do otwarcia wspaniałej infografiki – Panoramy Historii Kutna. To graficzna podróż w czasie od pradziejów i legendarnego Piotra z Kutnej Hory po współczesność. Autorem pracy jest Rafał Piekarski absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Kutnie, ceniony w Polsce i za granicą infografik i ilustrator, laureat licznych nagród z dziedziny projektowania informacji.

Wspomniany jubileusz KDK był okazją do realizacji „Projektu 50/50” czyli organizacji 50 letnich imprez z okazji 50. urodzin jednostki. Warto również wspomnieć o koncercie jubileuszowym, był to sentymentalny wieczór wspomnień i wyjątkowa okazja do spotkania byłych i aktualnych pracowników, partnerów, sponsorów i przyjaciół Kutnowskiego Domu Kultury.

Wspomniane działania kulturalne na pewno pochłonęły dużo czasu i pracy, mimo wszystko nie zapominacie Państwo o pomocy potrzebującym?

Rok 2022 był czasem nowych zadań samorządu w obszarze pomocy społecznej. Od końca lutego organizowaliśmy pomoc dla uchodźców z Ukrainy tworząc dla nich miejsca noclegowe, przekazując dary zebrane przez mieszkańców i organizując pomoc finansową. Dzieci uciekające przed wojną zostały przez nas otoczone opieką, miały zapewnione miejsce do nauki w kutnowskich szkołach i przedszkolach.
Sporo pracy przy wspomnianych zadaniach miał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który od połowy roku przyjmował również wnioski dotyczące zapotrzebowania mieszkańców na węgiel. Jako pierwszy samorząd w regionie zagwarantowaliśmy kutnianom opał w preferencyjnej cenie, mimo braku węgla obiecanego przez rząd.

Jak co roku na przełomie września i października oddaliśmy miasto seniorom. Kutnowskie Dni Seniora po raz kolejny pokazały, że najstarsi mieszkańcy miasta chcą wychodzić z domów, spotykać się, bawić i spędzać czas w różnorodny sposób. W ubiegłorocznej odsłonie wydarzenia seniorzy mogli uczestniczyć w różnego rodzaju wycieczkach m.in. do kutnowskiej strefy przemysłowej, odwiedzili też Winnicę „Witaj Słońce” oraz muzeum Arkadii w Nieborowie. Nie zabrakło warsztatów i koncertów takich jak Festival De Amor czy występ Pauliny Wróblewskiej. W ofercie znalazły się też przedstawienia teatralne oraz spotkania ze znanymi postaciami ze świata literatury i sztuki.

Ważnym zadaniem było wprowadzenie w życie Kutnowskiej Złotej Rączki. To jeden z punktów naszego programu wyborczego. Od początku ubiegłego roku seniorzy i osoby niepełnosprawne mogą liczyć na bezpłatną pomoc przy drobnych naprawach elektrycznych lub hydraulicznych.

Czy w ciągu ubiegłego roku udało się zrealizować jeszcze jakiś punkt z Pańskiego programu wyborczego?

Nie można zapominać również o tym, że w ubiegłym roku rozpoczęły się starania o otwarcie w Kutnie punktu paszportowego. W czerwcu zwróciłem się do wojewody łódzkiego z prośbą o możliwość ulokowania takiego punktu w Urzędzie Miasta Kutno. Rozmowy były na tyle owocne, że już w styczniu kutnowski urząd wzbogacił się o terenowy punkt, gdzie można dopełnić wszelkich formalności i wyrobić paszport bez potrzeby wyjeżdżania do Łodzi, Płocka czy Skierniewic.

To oczywiście tylko najważniejsze projekty i zadania, które realizowane były w Kutnie w ubiegłym roku. Przez minione 12 miesięcy pracy było sporo. Mam nadzieję, że nowo rozpoczęty 2023 rok pozwoli dokończyć wszystko to, co rozpoczęliśmy. Niestety trudno przewidzieć co będzie w przyszłości, jakie zmiany przyniesie czas. Jest wiele niewiadomych, dlatego raczej z obawą myślę o trwającym roku (budżetowym).

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Dziękuję i życzę wszystkim dużo pomyślności na cały rok. •

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: