Jaki materiał jest używany do produkcji wziernika?

Badanie wziernikiem ginekologicznym jeszcze kilkanaście lat temu było źródłem wielu traum. Wykorzystywane wówczas jednorazowe narzędzia ginekologiczne powodowały ból, przez co kobiety nie tak chętnie poddawały się regularnej profilaktyce. Wraz z rozwojem medycyny uległo to ogromnym przeobrażeniom, pacjentki tym samym mogą obecnie liczyć na pełen komfort. Jak wygląda badanie wziernikiem i z jakich materiałów jest on produkowany?

- R E K L A M A -

Wziernik ginekologiczny – co to jest?

Sterylny wziernik jednorazowy stanowi podstawowy element wyposażenia każdego gabinetu ginekologicznego. Wykorzystywany w celu przeprowadzenia badania pozwala w szybki sposób wykryć nieprawidłowości zachodzące w obrębie narządów płciowych kobiety, a także sprawdzić, czy nie znajdują się tam nadżerki, torbiele bądź owrzodzenia. Może także posłużyć specjaliście do przeprowadzenia badania cytologicznego, do którego potrzebna jest szczoteczka cytologiczna. Badanie wziernikiem oraz cytologia są badaniami podstawowymi w kierunku wykrycia zmian nowotworowych. Czy jest się czego obawiać? Niekoniecznie. Doskonale rozumiemy, że doświadczenia naszych babć i mam z reguły wiązały się z ogromnym stresem, a także bólem w trakcie wykonywanego badania. Nowoczesny wziernik ginekologiczny został zaprojektowany tak, aby badanie wziernikiem było wręcz nieodczuwalne. Pacjentki nie mają obecnie zbyt wielu powodów do zmartwień, gdyż zajmuje ono zaledwie kilka minut. Specjalista odchyla ścianki pochwy z użyciem sterylnego narzędzia, wkłada wziernik wzdłuż ujścia pochwy, omijając przy tym łechtaczkę i cewkę moczową, dzięki czemu pacjentka nie będzie skarżyć się na nieprzyjemne odczucia z tym związane.

Z jakiego materiału produkowany jest wziernik?

Doskonale opracowana budowa wziernika ginekologicznego jest gwarancją komfortu każdej pacjentki. Tradycyjny wziernik jednorazowego użytku jest produkowany z przezroczystego plastiku. Nie powinien jednak zawierać ftalanów ani lateksu, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną w obrębie tak delikatnej tkanki. Należy wziąć też pod uwagę fakt, iż jest to wyrób medyczny wyprodukowany zgodnie z europejskimi standardami – posiada znak CE, a także jest poddawany procesowi sterylizacji tlenkiem etylenu. Może zostać użyty tuż po wyjęciu z opakowania bez obawy o możliwość wystąpienia zakażenia bądź infekcji intymnej. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia lekarzy. Wziernik ginekologiczny należy pozostawić do utylizacji po każdym użyciu. Wykorzystywane wiele lat temu wzierniki wielorazowe wymagały bowiem sterylizacji, co niewątpliwie wpływało na komfort pracy wszystkich specjalistów. Obecnie znaczenie ma rozmiar wziernika, który należy dopasować względem pacjentki, a w szczególności jej wieku czy masy ciała. Sterylne wzierniki ginekologiczne dostępne są w hurtowni mercant.pl w rozmiarach: XXS, XS, S, M oraz L.

- R E K L A M A -

Badanie wziernikiem – jak się do niego przygotować?

Pierwsze badanie wziernikiem rzeczywiście może wiązać się z dużymi pokładami stresu. Wszelkie obawy z tym związane są oczywiście niesłuszne. Badanie wziernikiem, które ma na celu sprawdzić stan szyjki macicy oraz pochwy, polega na delikatnym wsunięciu narzędzia i rozchyleniu wbudowanych skrzydełek. Jego konstrukcja jest bardzo opływowa, a tym samym idealnie gładka, dzięki czemu ryzyko podrażnienia tkanki jest wprost znikome. Lekarz specjalista dogłębnie obejrzy struktury wewnątrz narządów rozrodczych, zamknie wziernik i powolnym ruchem wysunie go z pochwy. W razie zaistniałej konieczności może także przeprowadzić badanie cytologiczne, które polega na pobraniu rozmazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki cytologicznej. Regularnie wykonywana cytologia pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium, a to natomiast umożliwi podjęcie specjalistycznego leczenia.

Pojawia się jednak pytanie – jak przygotować się na pierwsze badanie wziernikiem? W tym wypadku nie istnieją określone zasady, których należy kurczowo się trzymać. Przed wizytą kobieta powinna oczywiście zadbać o higienę intymną oraz unikać współżycia seksualnego na kilka dni przed wizytą. Co istotne, badanie wziernikiem nie powinno mieć miejsca w trakcie krwawienia miesiączkowego. Najlepiej umówić się na wizytę 3-4 dni przed rozpoczęciem miesiączki lub tuż po jej zakończeniu. W innym razie może to wpłynąć na uzyskany wynik.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: