reklama
reklama

Jakie części do maszyn rolniczych zawsze warto mieć pod ręką?

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie współczesnego gospodarstwa rolnego bez różnego rodzaju maszyn, które ułatwiają i usprawniają prace polowe. Do najbardziej podstawowych zaliczamy m.in. pług, brony, siewnik, rozrzutnik, przetrząsacz do siana, zgrabiarkę, opryskiwacz itp. Awaria któregoś z nich w trakcie sezonu może spowodować spore kłopoty i niepotrzebne przestoje, dlatego też warto zawczasu postarać się o odpowiednie przygotowanie sprzętu. Jednak nie wszystko można przewidzieć, stąd dobrym pomysłem jest zakup najczęściej zużywających się części do maszyn rolniczych najbardziej eksploatowanych w gospodarstwie.

- R E K L A M A -

Części do maszyn rolniczych najczęściej używanych w gospodarstwach

Żadne gospodarstwo nie obędzie się bez pługa, brony, siewnika i opryskiwacza. Są to absolutnie podstawowe maszyny, które pozwalają sprawną realizację wielu prac polowych. Dlatego też dobrze wiedzieć, jakie ich elementy mogą ulec uszkodzeniu lub zużyciu podczas intensywnej eksploatacji i posiadać je w zapasie. Będą to przede wszystkim lemiesze i odkładnice pługa. Nie trzeba wiele, by podczas orki lub podorywki trafić na kamień i uszkodzić te elementy. Dlatego też każdy przezorny rolnik posiada kilka zapasowych egzemplarzy. W przypadku bron najczęściej dochodzi do zerwania łańcuchów, które podtrzymują elementy robocze. Tego typuczęści do maszyn rolniczychnie kosztują wiele, natomiast niejednokrotnie mogą pomóc wyjść cało z opresji, szczególnie podczas intensywnych prac sezonowych. Warto posiadać także tryby stosowane w przekładni siewnika, które z czasem ulegają zużyciu i mogą przestać przekazywać napęd na jego elementy robocze. W przypadku opryskiwaczy przydadzą się zapasowe dysze, które będzie można szybko wymienić, gdyby któraś z poprzednich zapchała się do tego stopnia, że nie będzie możliwości jej wyczyszczenia.

Części do maszyn używanych przy koszeniu łąk

Wielu rolników, szczególnie hodujących bydło, musi regularnie dbać również o łąki. W tym przypadku zastosowanie znajdują takie maszyny jak kosiarki rotacyjne, przetrząsacze, przewracarki czy też zgrabiarki. Posiadacze kilkunastu czy kilkudziesięciu hektarów zwykle mają też do dyspozycji własną prasę do siana lub belownicę. W powyższej sytuacji najważniejszym podzespołem będzie solidny wałek przekaźnika mocy. Nie może być on zbyt krótki, ani też zbyt długi. Niewskazane jest też stosowanie wałka mocy bez kompletnej osłony. Niezbędnymi częściami do maszyn rolniczych będą także zapasowe noże do kosiarki oraz pazury stosowane w przewracarkach i zgrabiarkach. Te sprzęty również narażone są na uszkodzenia — wystarczy najechać na kamień ukryty w trawie.

- R E K L A M A -

Części do agregatów pomocniczych

W wielu gospodarstwach, gdzie dostępne są ciągniki rolnicze o znacznej mocy, stosuje się urządzenia zwane agregatami. Może to być np. kultywator z dopiętymi wałkami do rozbijania brył ziemi bądź podobnie wyposażona brona talerzowa. W takiej sytuacji warto posiadać następujące części do maszyn rolniczych: pazury i redlice do kultywatora, talerze do brony (zębate i płaskie), mocowania, przydadzą się również zapasowe wałki. O awarie podczas prac polowych nietrudno, a nie wszystkie kłopoty można przewidzieć. Przed rozpoczęciem sezonu warto też sprawdzić, które elementy są już mocno zużyte bądź skorodowane i dokonać ich wymiany zawczasu.

Wszystkie niezbędne zapasowe części do maszyn rolniczych możesz wygodnie, bezpiecznie i tanio zamówić w internetowym sklepie rolniczym. Mając je w zanadrzu, będziesz zawsze przygotowany i unikniesz niepotrzebnych przestojów w pracy.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: