Pogłębiarki pełnią bardzo ważną funkcję w przemyśle budowlanym i morskim. W końcu to właśnie z ich pomocą możliwe jest wybudowanie wielu portów, kanałów czy innych obiektów hydrotechnicznych. Można je także wykorzystywać w mniej konwencjonalny sposób np. do morskiej energetyki wiatrowej. Właśnie to szerokie zastosowanie sprawiło, że do dyspozycji masz tak różne pogłębiarki.
Najczęściej wybierane typu pogłębiarek
Pogłębiarki leja
Pogłębiarki samobieżne lub inaczej leja są przeznaczone do zbierania osadów. Dlatego statki są wyposażone w specjalne ramiona wciągające, które poruszają się wzdłuż pogłębiarki – na dnie drogi wodnej. Warto podkreślić, że zebrane materiały są przechowywane w specjalnej przestrzeni pogłębiarki – nazywanej też brzuchem. Następnie osad jest transportowany i opróżniany przy pomocy zrzutu lub pompy.
Przede wszystkim pogłębiarki leja znalazły zastosowanie przy budowie wysp, pogłębiania głębin morskich, a także na otwartych wodach. Niekiedy są też wykorzystywane podczas budowy dużych portów. Jednak nie nadają się do pływania po płytkich miejscach. Mają też wtedy niższą skuteczność wydobycia.
Pogłębiarki ślimakowe
Zazwyczaj pogłębiarki ślimakowe mają poziomą koparkę śrubową, a do tego działają z pomocą kabli i pozycjonowania z wykorzystaniem pulpy. Dlatego sprawdzą się do usuwania specjalistycznych ciał stałych oraz do prowadzenia prac związanych z rekultywacją. Warto podkreślić, że pogłębiarki ślimakowe mogą być stosowane do bezzałogowych operacji, które zazwyczaj są prowadzone w lagunach lub stawach ściekowych. W takim przypadku ludzie nie powinni mieć kontaktu z tymi substancjami.
Oprócz tego pogłębiarka ślimakowa znalazła zastosowanie w rekultywacji jezior, budowie przystani i do realizacji wielu projektów wodnych w przemyśle rolniczym.
Pogłębiarka Bucketwheel
Pogłębiarka Bucketwheel to inaczej pogłębiarki czerpakowe, które wyróżniają się działaniem podobnym do modeli ssących. Zazwyczaj ten rodzaj jest wykorzystywany do wydobywania kruszywa i twardszych materiałów. Przede wszystkim ze względu na imponującą wydajność oraz sporą precyzję. Poza tym umożliwia cięcie w obu kierunkach, a dodatkowo zapewnia uproszczoną kontrolę głębokości.
Pogłębiarka ssąca Cutter
Cechą wyróżniającą pogłębiarki ssące Cutter jest wykorzystanie koparki z głowicą koszową. Ten element odpowiada za spulchnianie materiału do pogłębiania. Dodatkowo podczas pracy obrotowa głowica tnąca otacza przewód, a tym samym możliwe jest wciągnięcie przepływających materiałów. Maszyny mają możliwość przesuwania zawiesin cieczy lub ciał stałych bezpośrednio do miejsca utylizacji, a nawet na linię brzegową. Dzięki temu poszczególne elementy mogą być tam wykorzystane do rekultywacji plaż i okolicznych terenów.
Zazwyczaj pogłębiarki ssące Cutter są stosowane do wydobywania piasku i żwiru, utrzymania dróg wodnych, a także pogłębiania i poszerzania kanałów. Z ich pomocą możesz również konserwować porty oraz dbać o rekultywację środowiska.
Jak wybrać pogłębiarkę?
Wybór właściwej pogłębiarki może być trudny, ale znasz już najpopularniejsze rodzaje, więc z większą łatwością dostosujesz typ statku do charakterystyki danego projektu. Poza tym powinieneś wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów np. objętość materiału do pogłębiania, odległość pompowania od miejsca składowania, poziom zanieczyszczenia osadu, a także zalecane metody usuwania.
Pamiętaj także o dostosowaniu wybranej pogłębiarki do budżetu przeznaczonego na dany projekt. W tym przypadku weź pod uwagę koszty magazynowania i utrzymania sprzętu. W zależności od wielkości jednostki konieczne też będzie zatrudnienie pracowników, a to wiąże się z opłaceniem ubezpieczenia. Sprawdź również, czy potrzebne Ci są dodatkowe pozwolenia bądź sprzęty pomocnicze, gdy pogłębiarka nie jest używana. Gdy weźmiesz pod uwagę te wszystkie kwestie, to z większą łatwością wybierzesz pogłębiarki i będziesz przygotowany na pracę z tym statkiem.