Kartony do pakowania towarów – jakie wybrać?

Kartony są materiałem, który doskonale sprawdza się w produkcji oraz w transporcie. Dlatego też sięgamy po nie wtedy, kiedy potrzebujemy sprawnego sposobu na przewiezienie oraz przechowywanie niezbędnych produktów czy towarów. Dzięki rozwojowi techniki, możemy obecnie korzystać z różnych typów opakowań kartonowych, dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań. Wytrzymałość kartonu można dostosować do przewożonego towaru, odległości jaką będzie pokonywał transport oraz warunków pogodowych, na które towar będzie narażony w czasie drogi. Jakie opakowania kartonowe najlepiej wybrać? Czym powinniśmy się kierować podejmując decyzję?

- R E K L A M A -

Spis treści

  1. Dlaczego kartony są tak popularnym rozwiązaniem? 
  2. Typy i rodzaje kartonów
  3. Do czego możemy wykorzystać kartony do pakowania? 

Dlaczego kartony są tak popularnym rozwiązaniem?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – kartony są niezwykle wytrzymałym oraz funkcjonalnym typem opakowań. Można je wykorzystywać w szerokim zakresie świadczonych usług lub też na potrzeby własne. Kartonowe opakowania doskonale sprawdzają się w czasie przeprowadzki – ze względu na różnorodność rozmiarów oraz typów można wykorzystać je zarówno do pakowania większych przedmiotów, jak i tych mniejszych i bardziej delikatnych. Opakowania kartonowe odznaczają się również uniwersalnym zastosowaniem, oprócz cech, które pozwala wykorzystywać je w transporcie, przemyśle czy sektorze przeprowadzkowym, doskonale sprawdzają się również jako materiał do działań kreatywnych. Kartony pomogą nam nie tylko w czasie przeprowadzki – kiedy już wylądujemy w nowym miejscu możemy wykorzystać je do organizowania przestrzeni. 

- R E K L A M A -

Niezwykle ważną zaletą opakowań kartonowych jest również to, że są one materiałem przyjaznym środowisku. Dzięki temu mogą być poddawane procesom recyklingu – korzystając z kartonowych opakowań mamy pewność, że dokonujemy świadomych wyborów, które są fair w stosunku do otaczającego nas świata. 

Typy i rodzaje kartonów 

Ze względu na zmieniające się potrzeby konsumentów oraz rynku transportowego czy przemysłowego, zmienia się również sposoby produkcji kartonów do pakowania. Co to oznacza? Producenci opakowań kartonowych, tacy jak marka PAKO-BUD w Łodzi, dostosowują sposoby oraz procesy produkcyjne do nowych wymogów transportowych. Dzięki temu wiemy, że nasze materiały doskonale odpowiadają na zmieniający się rynek. Są o wiele bardziej wytrzymałe, spełniają normy transportowe i ułatwiają wszelkie procesy logistyczne, niezbędne do przeprowadzenia w czasie transportu czy przeładunku. 

- R E K L A M A -

Opakowania z tektury mogą być również wykonywane na zamówienie – dzięki temu są w stanie realizować potrzeby nawet najbardziej wymagających konsumentów. Wymiar i kształt mogą zostać całkowicie dopasowane do wymagań stawianych przez Klientów. 

Z jakich opakowań kartonowych do pakowania mogą obecnie korzystać konsumenci? W zależności od potrzeb i wymagań, możemy sięgnąć po opakowania z tektury konwencjonalnej, ciężkiej lub też z opakowań łączonych. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje kartonów? 

Tektura konwencjonalna to materiał trój- i pięciowarstwowy, który jest odpowiednio wytrzymały i stosunkowo lekki. Korzysta się z niego najczęściej, szczególnie przy produkcji różnego rodzaju kartonów lub pudeł, szczególnie modeli klapowych i wieczkowych, stanowiących podstawowy rodzaj pojemników zbiorczych oraz transportowych. Bardzo dobrze  zabezpieczają towary przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, ale sprawdzają się jedynie w przypadku materiałów, które nie wymaga nadmiernej troski. 

Opakowania kartonowe wykonane z tektury ciężkiej charakteryzuje się o wiele większą wytrzymałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Wykonywane są z tektury pięciowarstwowej o gramaturze 1320 g na 1m2 i grubości od 9 do 15 mm, dzięki czemu są w stanie udźwignąć ciężar różnej wagi. 

Jednak najbardziej wytrzymałe są opakowania kartonowe łączone, czyli takie, które są produkowane z połączenia kartonu z kolejnym, mocniejszym materiałem. Najczęściej wykorzystuje się do tego połączenia drewno, sklejkę lub płytę OSB. Dodatkowy materiał jest wybierany w zależności od indywidualnych potrzeb związanych z danym transportem czy przechowywaniem. Im cenniejszy towar lub im trudniejsze warunki przewozowe, tym solidniejszy powinien być materiał. Bardzo często do produkcji opakowań łączonych wykorzystuje się drewno. 

Do czego możemy wykorzystać kartony do pakowania? 

Zastosowań kartonowych opakowań jest wiele. Sprawdzają się doskonale zarówno w transporcie towarów spożywczych jak również tych tekstyliów, wyrobów medycznych, części mechanicznych czy wyrobów papierniczych. Znajdują swoje miejsce także w naszych domach, biurach czy szkołach – można w nich łatwo i funkcjonalnie przechować ważne dokumenty, pamiątki czy okresowe meble, odzież oraz dekoracje. 

Kartony, które nie są nam już dłużej potrzebne możemy oddać do recyclingu, schować w domowym koncie do kolejnego użytku, lub wykorzystać do kreatywnych zabaw DIY. Najważniejsze jest jednak to, że to materiał wyjątkowo funkcjonalny i przyjazny środowisku. 

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: