Ocieplenie ścian od wewnątrz nastręczać może wielu trudności. Nie tylko zmniejsza ono powierzchnię użytkową pomieszczenia, ale może się wręcz okazać nieskuteczne ze względu na problematyczne kwestie związane z powstawaniem tak zwanych mostków termicznych, czyli miejsc, w których ciepło wydostaje się z budynku przez źle zaplanowany układ materiałów izolacyjnych.
Kiedy powinniśmy zdecydować się na ocieplenie ścian od wewnątrz i o czym należy wówczas pamiętać?
Jak dowiedzieć się można ze strony internetowej Knauf Insulation, ocieplanie ścian od wewnątrz nie jest popularną praktyką. Związane z poprawnym jego wykonaniem i właściwym utrzymaniem kłopoty są na tyle poważne, że wykonuje się je tylko w sytuacjach, w których naprawdę nie można uniknąć już tego właśnie sposobu na poprawienie izolacyjności cieplnej budynku. Kiedy właściciel nieruchomości lub jej części może zostać postawiony przed koniecznością wykonania termoizolacji od wewnętrznej strony budynku?
Zachowanie fasady i elewacji
Najczęściej występująca sytuacja to bez wątpienia ta, w której wymagający poprawienia stanu termicznego budynek jest obiektem o zabytkowej fasadzie czy elewacji, której nie możemy naruszyć bez uzyskania zgody właściwego konserwatora zabytków, lub na której naruszenie nie uzyskaliśmy zgody. Podobnie sprawa ma się wówczas, gdy zewnętrzne mury budynku nie są co prawda pod ochroną konserwatorską, lecz są na tyle dekoracyjne lub ciekawie zaprojektowane, że szkoda byłoby ukrywać drobne architektoniczne detale zdobnicze pod grubą warstwą izolacji. Z tego powodu wewnętrzną izolację montuje się więc często również w domach z bali drewnianych, w przypadku których widoczna konstrukcja pełni ważną funkcję dekoracyjną.
Brak praw własności do całej nieruchomości
Ocieplenie ścian od wewnątrz jest jedynym możliwym rozwiązaniem także wówczas, gdy jesteśmy właścicielami nie całej nieruchomości, lecz jedynie jej części – na przykład jednego domu w zabudowie szeregowej, połowy „bliźniaka” czy piętra lub zaledwie jednego z kilku mieszkań w kamienicy lub bloku. Wówczas wykonanie funkcjonalnej izolacji jest niemożliwe z oczywistych przyczyn – nie położymy przecież styropianu czy płyt wełny mineralnej tylko na należącej do nas zewnętrznej części budynku nie tylko z powodu zaburzenia wyglądu całości, lecz również ze względu na fakt, że całkowicie mijałoby się to z celem. Uniknięcie powstawania mostków termicznych w miejscach, w których kończyłyby się ułożone przez nas płyty izolacyjne, byłoby bowiem całkowicie niewykonalne, a przez pozornie niewielkie szczeliny z wnętrza wydostawałoby się właściwie całe ciepło, jakie próbowalibyśmy w nim zatrzymać.
materiał partnera