W zeszłym roku pisaliśmy o pomyśle radnego Roberta Stępniewskiego dotyczącego umiejscowienia w Kutnie pojemników na plastikowe nakrętki. Inicjatywa spotkała się z wielkim zainteresowaniem i aprobatą mieszkańców, zielone światło dały również władze miasta. Mimo to, pojemników nadal nie ma i radny skierował szereg pytań do magistratu.
– Czy pojemniki zostały zamówione, jeśli tak tak to ile sztuk? Czy uzgodniono miejsca, w których pojemniki będą stały? Czy skontaktowano się ze stowarzyszeniami działającymi na terenie Kutna, który by odbierały nakrętki? – z szeregiem pytań do władz miasta skierował się radny Robert Stępniewski.
Radny z Prawa i Sprawiedliwości nadmienia, że w związku ze złożoną przez niego w zeszłym roku interpelacją, otrzymał kilka telefonów z innych miast.
– Oni również chcieli mieć takie pojemniki w swoich miejscowościach. W kilku z tych miast widzę, że pojemniki już stoją, a w naszym mieście, niestety jeszcze nie ma i stąd moje zapytanie – argumentuje R. Stępniewski.
O pomyśle radnego pisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku.
– Dlaczego akurat nakrętki? Bo szkło jest niebezpieczne, butelki plastikowe zbyt tanie, metal kłopotliwy w zbiórce, a puszki aluminiowe nie kojarzą się charytatywną inicjatywą społeczną (głównie przez to, czym są wypełnianie), a nakrętki są ciężki i zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń. W przypadku szkół i przedszkoli zbiórka nakrętek jest elementem edukacyjnym, który zmierza do wprowadzenia nawyku selektywnego zbierania odpadów. Takie akcje prowadzone są w ramach edukacji szkolnej i uświadamiają młodym ludziom, jak ważny jest recykling i ochrona środowiska – tłumaczył w listopadowej interpelacji radny.
Miejski rajca ma pomysł, gdzie pojemniki mogłyby zostać zlokalizowane i jaki mogłyby przyjąć wygląd.
– Nie tylko o pieniądze w całej akcji chodzi. Ważne jest to, że pomagamy ludziom. Oczywiście pomysł wymagałby przeanalizowania pod kątem możliwości zagospodarowania korków z publicznej zbiórki w celu pomocy potrzebującym. Co do usytuowania pojemnika w przestrzeni publicznej, uważam, że jest dużo takich miejsc np. szkoły, przedszkola, parki, centrum miasta itp. Pojemniki, które załączam na zdjęciach, uważam że wyglądają bardzo estetycznie i mogłyby wkomponować się w krajobraz naszego miasta. Umieszczając różę na tym pojemniku, będziemy promować również markę naszego miasta. Jak widać na załączonym, zdjęciu, jest również miejsce, w którym umieszczamy informację, na kogo dane stowarzyszenie prowadzi w tej chwili akcje zbiórki nakrętek – argumentuje radny Robert Stępniewski.
Kutnowski magistrat dał wówczas zielone światło pomysłowi dot. zbierania nakrętek do specjanych pojemników.
– Miasto Kutno popiera ideę ustawienia pojemnika do zbiórki plastikowych nakrętek w ogólnie dostępnym miejscu. Jednakże pragnę nadmienić, iż instytucje na terenie naszego miasta prowadzą już zbiórki nakrętek na różne cele charytatywne. Posadowienie ogólnodostępnego pojemnika przeznaczonego do zbierania nakrętek oraz zagospodarowanie zebranych nakrętek na cele związane z pomocą potrzebującym zostaną uzgodnione z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz zainteresowanymi stowarzyszeniami działającymi na terenie miasta – komentował wówczas Jacek Boczkaja, zastępca prezydenta Kutna.