Kutno pamięta o tragicznych losach Żydów. Uroczystości pod dawnym gettem [ZDJĘCIA]

80 lat temu żołnierze nazistowskich Niemcy zamordowali niemal całą społeczność żydowską z okolic Kutna. 19 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta, które zlokalizowane było na terenie byłej cukrowni „Konstancja”.

W ciągu trzech lat na niewielkiej fabrycznej przestrzeni zgromadzonych zostało ponad 8000 Żydów. Wielu ludzi musiało spać pod gołym niebem, a warunki do życia były tak fatalne, że co rusz dochodziło do epidemii różnego rodzaju chorób zakaźnych.

- R E K L A M A -

Okrucieństwo Niemców miało swoje apogeum wiosną 1942 roku, kiedy to nakazano zlikwidować m.in. kutnowskie getto.

– Pociągi z kutnowskimi Żydami trafiały do Kulmhof niedaleko Koła. Tam tysiące z nich zostało zagazowanych w ruchomych komorach gazowych na ciężarówkach. Następnie zostali spaleni i pogrzebani. Tego okrucieństwa nie da się opisać, jeśli mówimy o liczbach. Dopiero konkretne imiona i nazwiska, zdjęcia oraz twarze pozwalają nam choć trochę wyobrazić sobie, co miało miejsce w tamtym czasie – mówił podczas swojego wystąpienia Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta Kutna.

- R E K L A M A -

Zbigniew Wdowiak podkreślił też znaczący wkład społeczności żydowskiej w rozwój Kutna.

– Pamięć o pięciowiekowej, wspólnej przeszłości jest niezmiernie ważna. Być może nie zawsze była to sielanka, bywały trudne momenty w tym naszym sąsiedztwie, ale to właśnie Polacy i Żydzi budowali to miasto. Tworzyli jego gospodarkę, kulturę, a w XX wieku również samorząd – przypominał Zbigniew Wdowiak.

- R E K L A M A -

Uroczystości upamiętniające likwidację getta przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Uczestnicy oddali hołd poległym, wzięli udział w modlitwie za pomordowanych w getcie przeprowadzonej przez rabina Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi oraz złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.

(Źródło: UM Kutno, fot. PanoramaKutna.pl)










- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: