Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przekazał dodatkowe środki Kutnowskiemu Szpitalowi Samorządowemu z przeznaczeniem na oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Dodatkowym finansowaniem objęte są procedury alloplastyki stawów biodrowego i kolanowego oraz operacje rewizyjne endoprotez obu stawów.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 20 czerwca 2014 roku od 1 stycznia 2018 roku prawo wykonywania niektórych zabiegów ortopedycznych mają tylko te ośrodki, które wykonały ich w roku ubiegłym odpowiednią liczbę. W województwie łódzkim zgodnie z wytycznymi prof. dr hab. med. Marka Syndera, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ortopedii ustalono je na poziomie: 60 totalnych alloplastyk stawu biodrowego, 40 alloplastyk stawu kolanowego i 20 operacji rewizyjnych endoprotez wykonanych w ciągu ostatnich trzech lat. Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej kutnowskiego szpitala, kierowany przez dr Tomasza Rymera spełnił wszystkie te wymagania dzięki temu szpital otrzymał dodatkowe środki z konkursu na leczenie pacjentów wymagających operacji wszczepienia endoprotez.
W roku ubiegłym szpital w Kutnie wykonał 132 zabiegi wszczepienia endoprotez stawu biodrowego, 42 – alloplastyki kolan a od 2015 roku – 24 zabiegi rewizyjne wszczepionych endoprotez. Dzięki temu udało się skrócić czas oczekiwania pacjentów na zabieg wszczepienia endoprotezy w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym z 18 – do 3 miesięcy. To jeden z najlepszych wyników w Łódzkiem.
W porównaniu z innymi ośrodkami warto podkreślić także fakt, że o ile kutnowska ortopedia świadczy usługi w pełnym zakresie. Tymczasem szpital w Skierniewicach nie może wykonywać np. operacji rewizyjnych. Operacji rewizyjnych i wszczepienia endoprotez stawu kolanowego nie mogą już także wykonywać szpitale w Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim oraz łódzcy Bonifratrzy. ŁOW NFZ przeznaczył na leczenie alloplastyki stawów biodrowego i kolanowego ok. 20 mln zł w całym województwie.
źródło: KSS