Ładowarki obrotowe – co warto o nich wiedzieć?

Ładowarki obrotowe nazywane popularnie obrotówkami to uniwersalne maszyny przeznaczone do podnoszenia i przenoszenia z miejsca na miejsce materiałów oraz towarów. Ale nie tylko – w zależności od zastosowanego osprzętu dodatkowego mogą pełnić funkcję koparek, ładowarek, maszyn do pracy na wysokościach, kosiarek, pługów czy dźwigów. Co warto wiedzieć o ładowarkach teleskopowych obrotowych?

- R E K L A M A -

Ładowarki teleskopowe dzielą się na dwa rodzaje: czołowe nazywane inaczej sztywnymi lub prostymi oraz obrotowe, czyli wspomniane już obrotówki. Różnią się od siebie jedną podstawową kwestią – proste mają nieruchomą kabinę operatora, zaś w obrotowych kabina wraz z teleskopem może się obracać o 360 stopni w stosunku do platformy jezdnej. Co ciekawe, maksymalny zasięg roboczy obrotówek wynosi nawet do 51 m przy udźwigu do 6 ton.

Możliwości ładowarek obrotowych

Taka budowa ładowarek obrotowych powoduje, że działają sprawniej i efektywniej w porównaniu z maszynami czołowymi, które podjeżdżają do miejsca załadunku lub podania towaru wyłącznie z przodu. Jeżeli operator ładowarki prostej się pomyli i nie trafi w okno załadowcze, będzie musiał złożyć teleskop, a następnie schować podpory, żeby skorygować pozycję urządzenia. W przypadku maszyny obrotowej wystarczy po prostu odpowiednio obrócić kabinę wraz z teleskopem. Da się to zrobić nawet przy pełnym podniesieniu ramienia, dlatego nie traci się cennego czasu. Jednocześnie ładowarki obrotowe zajmują mniej przestrzeni np. na placu budowy. Ich atuty przyczyniają się do tego, że stale zyskują na popularności.

- R E K L A M A -

Gdzie wykorzystuje się ładowarki obrotowe?

Obrotówki najczęściej wykorzystuje branża budowlana, lotnicza, drzewna, rolnicza i porządkowa. Ładowarki teleskopowe obrotowe można zobaczyć na dużych placach budowy – tam, gdzie wymagany jest szybki dostęp do wyższych pięter budynku w celu transportu niezbędnych materiałów, w portach lotniczych, w których ułatwiają prace konserwacyjne i naprawcze samolotów, w tartakach, gdzie wykorzystywane są do transportu drewnianych bel, w dużych gospodarstwach rolnych czy w przestrzeni miejskiej w trakcie wycinki drzew, budowy scen plenerowych albo naprawy przewodów trakcyjnych. Coraz częściej ładowarki obrotowe spotyka się również w kamieniołomach lub kopalniach – służą do bezpiecznego przenoszenia ciężkich ładunków.

electricians in crane basket platform

Osprzęt dodatkowy

Jaki osprzęt dodatkowy można dokupić do ładowarek teleskopowych? Oferta dostępna na rynku jest naprawdę szeroka. Nie brakuje elementów, które przydają się szczególnie w branży rolniczej takich jak kosiarki, siewniki, agregaty uprawowe, czy w branży budowlanej: żurawiki, łyżki, wciągarki, haki, platformy robocze, podnośniki próżniowe oraz zaciski. Oprócz tego do ładowarek da się zamontować szorowarki, zamiatarki, betoniarki czy widły, dostosowując maszynę do swoich aktualnych potrzeb.

- R E K L A M A -

Uprawnienia do obsługi ładowarek teleskopowych

A jakimi dokumentami trzeba dysponować, aby móc obsłużyć ładowarkę obrotową? Należy mieć uprawnienia w kategorii I WJO dla wózków widłowych jezdniowych, w tym wózków specjalizowanych ważne przez 5 lat od daty wydania. Osoba mająca I WJO może obsługiwać wózki specjalizowane, jezdniowe podnośnikowe, jezdniowe prowadzone oraz zdalnie sterowane.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: