Wolontariusze Szlachetnej Paczki z powiatu kutnowskiego, zaczęli już odwiedzać rodziny zgłoszone do tegorocznej edycji projektu. Poznają ich historie, a przede wszystkim wspólnie szukają sposobu pomocy, który pozwoli na zmianę ich trudnej sytuacji.
– Odwiedzamy głównie osoby starsze, samotne, samodzielnych rodziców, osoby chore i niepełnosprawne, następnie opisane historie Rodzin trafią do bazy Rodzin, której publikacja nastąpi 13 listopada 2021 – mówi Justyna Szymańska z kutnowskiej Szlachetnej Paczki.
Smutne historie – słyszą ich co roku tysiące
„Pani Maria ma 75 lat. Cukrzyca, nadciśnienie, niedotlenienie, bieda – to jej życiowy czwórbój w samotności i i bólu. Ma 11 zł na przeżycie dnia. Rachunki rosną, recepty się tylko wydłużają. Nie ma na opał na zimę, ma kurtkę, ale cienką. Bardziej niż głodu, boi się zimna.” TO PRAWDZIWA HISTORIA.
Wolontariusze Szlachetnej Paczki słyszą ich co roku tysiące. Niestety. Półtora miliona Polaków żyje w nędzy, w warunkach stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka. A obecna pandemia może podwoić tę liczbę.
Szlachetna Paczka stworzyła Raport o biedzie
Raport powstał po to, by upomnieć się o tych, którzy biedni byli już wcześniej,
zanim pojawił się koronawirus, często całe życie.
To również prawdziwe historie, które dzieją się wokół nas, często w sąsiedztwie. Niektóre tak dramatyczne, że ciężko w nie uwierzyć. Otwórz oczy. I serce. Bo w tym roku wsparcie dla najsłabszych jest potrzebne jak nigdy wcześniej.
Nadal też prowadzimy poszukiwanie rodzin, które w tym roku zostaną włączone do projektu Szlachetnej Paczki.
Rodzina nie może się sama zgłosić do udziału w programie. Mogą to zrobić ośrodki pomocy społecznej, szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, ale też osoby prywatne.
Jeśli w Waszej okolicy znajduje się ktoś, kto potrzebuje pomocy, może rodzina, osoba samotna, do której powinna dotrzeć Szlachetna Paczka, prosimy o zgłoszenie za pośrednictwem Wolontariusza Szlachetnej Paczki poprzez wypełnienie zgody na kontakt z wolontariuszami.
Zgodę można pobrać na stronie www.szlachetnapaczka.pl
Rodzina zgłoszona, powinna podpisać formularz zgody.
Do Szlachetnej Paczki włączane są Rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn od siebie niezależnych. Docieramy do prawdziwej biedy – tej niezawinionej, ukrytej, a nie tej, która krzyczy, domaga się i żąda pomocy. Mądrą pomoc otrzymują Ci potrzebujący, którzy mimo słabości walczą o zmianę swojej sytuacji, nie są bierni, nie czekają na jałmużnę. Ale również Ci, którzy nie poradzą sobie sami – ubodzy seniorzy czy niepełnosprawni. Paczka ma być dla nich umocnieniem w ich zmaganiach, przywróceniem nadziei i wiary w bezinteresowną dobroć ludzi.
zdjęcia: Szlachetna Paczka powiatu kutnowskiego