W niejedynym domu spotkać można akwarium. Akwarystyka od lat cieszy się bardzo dużą popularnością. Nie może zatem dziwić, że coraz więcej osób chciałby mieć swoje akwarium z rybkami w domu lub mieszkaniu. Każdy początkujący akwarysta powinien jednak wiedzieć, jakie niezbędne wyposażenie jest potrzebne, aby móc realizować to hobby. W co zatem oprócz samego akwarium należy się wyposażyć?
Dlaczego warto mieć akwarium?
Z posiadaniem akwarium wiąże się wiele wymiernych korzyści. W pierwszej kolejności wskazać można na fakt, że akwarium stanowić może znakomity element dekoracyjny w każdym pomieszczeniu. Zadbane akwarium przyciąga uwagę i ozdabia wnętrze. Innymi słowy, w pomieszczeniach, w których znajduje się akwarium domownicy i goście czują się po prostu dobrze. Po drugie, oglądanie pływających w akwarium rybek działa uspokajająco i relaksująco. Akwarium może zatem znakomicie poprawić nastrój. Wszystko to sprawia, że pasjonatów akwarystyki wciąż przybywa.
Jakie wyposażenie do akwarium?
Akwarium to jednak nie tylko przyjemność, ale i obowiązki. Trzeba o nie właściwie dbać. Dlatego wraz z kupnem akwarium nabyć trzeba również odpowiednie wyposażenie. Wymienić można tu choćby filtry, grzałkę czy oświetlenie do akwarium. Nie można oczywiście zapomnieć także o roślinach. Rybki nie mogą bowiem pływać w pustym akwarium. Poza tym bez roślin nie będzie się ono prezentować dobrze. Dodatkowo zakupić warto także specjalne sitko do łapania rybek oraz gąbkę do czyszczenia zbiornika. Dużą rolę ogrywają tu przede wszystkim filtry akwariowe. Wyróżnić można ich kilka rodzajów. Mowa tu o filtrach wewnętrznych, filtrach kaskadowych oraz o filtrach kubełkowych. Te pierwsze zasysają znajdującą się wewnątrz akwarium wodę i wypuszczają swoją górną częścią. Najczęściej mają zarówno funkcję zarówno mechaniczną, jak i biologiczną. Filtry wewnętrzne mogą być stosowane niezależnie od wielkości akwarium. Filtry kaskadowe montowe są po zewnętrznej stronie zbiornika. Zasysają wodę przy pomocy zewnętrznej rurki. Polecane są w przypadku akwariów, w których nie ma dużego ruchu wody. Z kolei filtry kubełkowe zalecane są w przypadku akwariów o większej pojemności. Montowane są pod akwarium.
A może oczko wodne?
Wielu właścicieli ogrodów lub działek decyduje się na oczko wodne. Te jednak podobnie jak akwaria, potrzebują odpowiedniej filtracji wody. Filtr do oczka wodnego zapewniać powinien filtrację zarówno mechaniczną, jak i biologiczną. Dobrze sprawdzą się tu filtry ciśnieniowe i przepływowe. Pierwsze zalecane są w przypadku niewielkich zbiorników. Z koli filtr przepływowe zamontowany może być przy każdym oczku wodnym niezależnie od jego wielkości. Dzięki zastosowaniu filtra oczko wodne prezentuje się niezwykle estetycznie i cieszy oko. Poza tym wpływa pozytywnie na prawidłowy rozwój ryb w zbiorniku.