Sprzęt do wysokoprzepływowej terapii tlenowej trafił do wielu szpitali w województwie łódzkim, także do Kutnowskiego Szpitala Samorządowego. O kluczowym znaczeniu sprzętu dla pacjentów chorych na Covid-19 mówili wczoraj na wspólnej konferencji prasowej wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i profesor Anna Piekarska, kierowniczka Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
– Zakupiliśmy sprzęt do wysokoprzepływowej terapii tlenowej. To 60 aparatów, które kosztowały milion złotych. Jest on zalecany dla pacjentów z niewydolnością oddechową. Jego zastosowanie może zapobiec konieczności podłączenia do respiratora. W tej chwili mamy 20 takich, aparatów, a reszta dotrze jeszcze w tym roku. Sprzęt już niedługo trafi do szpitali na terenie naszego województwa – podkreślił wojewoda.
Tlenoterapia jest jednym z podstawowych sposobów leczenia niewydolności oddechowej związanej ze spadkiem poziomu tlenu we krwi. Tlenoterapia wysokimi przepływami jest trybem nieinwazyjnego wspomagania oddychania, w ramach którego do płuc pacjenta – zazwyczaj przez kaniulę donosową – podawane jest ogrzane i nawilżone powietrze wzbogacone w tlen.
– Sprzęt umożliwia podanie pacjentowi bardzo dużej dawki tlenu na minutę – wielokrotnie wyższej niż to jest możliwe z normalnego reduktora ze ściany. Jednocześnie pozwala nam uchronić pacjenta przed podłączeniem do respiratora, którym terapia jest obarczona licznymi powikłaniami. Część pacjentów można uchronić przed nimi, stosując te urządzenia – powiedziała profesor Anna Piekarska.
źródło: lodzkie.eu