Opieka nad dziećmi po rozwodzie

Rozwód to proces, który rozwiązuje małżeństwo. Określa, że nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, ale nie może być zasądzony, jeżeli dobro małoletnich dzieci ma wskutek niego ucierpieć. Zwykle na tym etapie sąd decyduje, kto będzie sprawował opiekę nad dziećmi. Sprawdź, jak kwestię praw rodzicielskich reguluje polskie prawo.

- R E K L A M A -

Podział opieki między rodziców

Sąd może orzec, że pełnię władzy rodzicielskiej zachowują oboje lub jeden ze współmałżonków. W określonych sytuacjach może ją również zawiesić lub  pozbawić rodzica władzy rodzicielskiej. Pełnia władzy rodzicielskiej nie jest jednak równoznaczna z przyznaniem opieki nad pociechami. Sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga również w jakiej wysokości każdy z małżonków jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania małoletniego. W wielu przypadkach, ze względu na dobro dziecka, sąd orzeka, że jego miejscem zamieszkania i przebywania będzie dom/mieszkanie jednego z rodziców. Sprawowanie pieczy może zostać zasądzone jednej ze stron – wówczas ustala się również zasady kontaktów z małoletnim wobec drugiej strony. Alternatywną formą jest opieka naprzemienna. W przypadku współmałżonków, którzy pozostają skonfliktowani, cały proces rozwodowy jest emocjonalny i stresujący, dlatego niezbędna będzie pomoc adwokata (https://www.haczykowska.legal/). Pomoże on dojść do porozumienia z drugą stroną w zakresie kontaktów, sprawowania opieki czy ustalenia wysokości alimentów.

Opieka naprzemienna

Opieka naprzemienna polega na sprawowaniu bieżącej pieczy nad dzieckiem  przez każdą ze stron po równo. Pociecha spędza tyle samo czasu z mamą i tatą, mieszkając u rodziców na zmianę. Pozwala to na uczestnictwo w życiu dzieci w takim samym stopniu, jak przed rozwodem. Oboje współmałżonków ma takie samo prawo do kontaktów z pociechami oraz decydowania o różnych ważnych sprawach. W tej sytuacji kluczowa jest współpraca między rodzicami. Bardzo pomocny jest tak zwany plan rodzicielski, który określa zasady wspólnego wychowywania małoletnich. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym (https://www.haczykowska.legal/kancelaria-adwokacka-lodz). Opieka naprzemienna to spore wyzwanie organizacyjne – wymaga od rodziców sprawnej komunikacji i zaangażowania, ale daje szansę na zbudowanie stabilnej, solidnej więzi z dziećmi każdej ze stron.

- R E K L A M A -

Rozwód to proces, który często jest nie tylko skomplikowany, ale także niesie ze sobą wiele emocji. Pomoc doświadczonego prawnika pomoże przejść przez wszystkie trudne momenty. Dzięki temu masz pewność, że każde pismo będzie przygotowane profesjonalnie. Adwokat może również poprowadzić mediacje, a także będzie informował Cię na bieżąco o postępach w sprawie.

materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: