REKLAMA
niedziela, 26, czerwiec 2022
REKLAMA

Palety plastikowe – zalety palet z tworzyw sztucznych

poniżej dalsza część artykułu

Pierwszymi paletami stosowanymi w transporcie były te produkowane z drewna. Obecnie przy logistyce wykorzystuje się również palety metalowe i plastikowe. W sektorze produkcji sięga się coraz częściej zwłaszcza po te drugie. Wszystko ze względu na to, że mają wiele zalet i często przeważają nawet nad popularnymi europaletami.

Duża wygoda użytkowania

Największą zaletą palet plastikowych niewątpliwie jest wygoda użytkowania. Jest ona zauważalna pod różnymi względami, co wynika chociażby z tego, że produkty te są niebywale lekkie. W zależności od rozmiaru, mogą ważyć od kilku do kilkunastu kilogramów. Niewielkie palety plastikowe mogą ważyć zaledwie 6 kg. Ich nośność jest jednak o wiele większa. Statyczna może wynosić nawet 2500 kg. Cięższe palety mogą mieć nośność statyczną wynoszącą nawet 4800 kg.

poniżej dalsza część artykułu

Niska waga wpływa na wygodę użytkowania podczas transportu, a także samych procesów produkcyjnych. W przeciwieństwie do palet drewnianych, o wiele trudniej jest nimi uszkodzić jakieś urządzenie czy też finalny produkt, co zmniejsza ryzyko powstawania przestojów i generowania dodatkowych kosztów.

Z racji tego, że produkty tego typu są wykonywane z tworzyw sztucznych, bardzo łatwo się je czyści. To bardzo istotne zwłaszcza w branży spożywczej. Plastikowe palety bez problemu można myć z większych zanieczyszczeń, a także poddawać je dezynfekcji. W ten sposób można pozbyć się z nich bakterii i innych drobnoustrojów. Szczególnym rodzajem palet są palety higieniczne. Z uwagi na całkowicie zamkniętą, gładką powierzchnię proces mycia i dezynfekcji jest jeszcze łatwiejszy.

O wiele większa żywotność

poniżej dalsza część artykułu

Niektórzy mogliby pomyśleć, że skoro palety plastikowe są takie lekkie, na pewno szybko się psują. Otóż nic bardziej mylnego. Ich żywotność jest o wiele większa niż w przypadku palet drewnianych. Może wynosić nawet 10 lat. Wystarczy, że będą odpowiednio eksploatowane.

Pod tym względem mają one sporą przewagę nad paletami drewnianymi. Te bowiem często trzeba naprawiać, co nie tylko generuje koszty związane z samym procesem, ale również w związku z utratą czasu. Bardzo często drewniane palety trzeba naprawiać przynajmniej raz na rok. Zdarza się, że te, które są lekkie, ulegają uszkodzeniom nawet po pierwszym użytkowaniu. W efekcie, mimo że są tańsze, stanowią dla przedsiębiorcy o wiele wyższe koszty.

Co z ekologią?

poniżej dalsza część artykułu

Wiele osób zapewne uważa, że wykorzystywanie produktów wykonanych z tworzyw sztucznych jest mało ekologiczne. Niemniej jednak wcale nie musi tak być. Po pierwsze ze względu na wspomnianą już długą żywotność, a po drugie ze względu na to, że można je później przetworzyć.

Palety plastikowe nadają się do recyklingu. W efekcie ich użytkowanie jak najbardziej jest rozwiązaniem ekologicznym. W momencie, w którym przestają nadawać się do przechowywania czy transportu, można wykorzystać je do produkcji kolejnych palet lub innych produktów z tworzywa sztucznego. Jak najbardziej nie stanowią więc nieużytecznych odpadów.

Kontakt z PolskieOpakowania.com – Plastikowe Palety – Sprawdź

reklama

Warto przeczytać:

reklama