reklama
reklama

Palety plastikowe – zalety palet z tworzyw sztucznych

Pierwszymi paletami stosowanymi w transporcie były te produkowane z drewna. Obecnie przy logistyce wykorzystuje się również palety metalowe i plastikowe. W sektorze produkcji sięga się coraz częściej zwłaszcza po te drugie. Wszystko ze względu na to, że mają wiele zalet i często przeważają nawet nad popularnymi europaletami.

- R E K L A M A -

Duża wygoda użytkowania

Największą zaletą palet plastikowych niewątpliwie jest wygoda użytkowania. Jest ona zauważalna pod różnymi względami, co wynika chociażby z tego, że produkty te są niebywale lekkie. W zależności od rozmiaru, mogą ważyć od kilku do kilkunastu kilogramów. Niewielkie palety plastikowe mogą ważyć zaledwie 6 kg. Ich nośność jest jednak o wiele większa. Statyczna może wynosić nawet 2500 kg. Cięższe palety mogą mieć nośność statyczną wynoszącą nawet 4800 kg.

Niska waga wpływa na wygodę użytkowania podczas transportu, a także samych procesów produkcyjnych. W przeciwieństwie do palet drewnianych, o wiele trudniej jest nimi uszkodzić jakieś urządzenie czy też finalny produkt, co zmniejsza ryzyko powstawania przestojów i generowania dodatkowych kosztów.

- R E K L A M A -

Z racji tego, że produkty tego typu są wykonywane z tworzyw sztucznych, bardzo łatwo się je czyści. To bardzo istotne zwłaszcza w branży spożywczej. Plastikowe palety bez problemu można myć z większych zanieczyszczeń, a także poddawać je dezynfekcji. W ten sposób można pozbyć się z nich bakterii i innych drobnoustrojów. Szczególnym rodzajem palet są palety higieniczne. Z uwagi na całkowicie zamkniętą, gładką powierzchnię proces mycia i dezynfekcji jest jeszcze łatwiejszy.

O wiele większa żywotność

Niektórzy mogliby pomyśleć, że skoro palety plastikowe są takie lekkie, na pewno szybko się psują. Otóż nic bardziej mylnego. Ich żywotność jest o wiele większa niż w przypadku palet drewnianych. Może wynosić nawet 10 lat. Wystarczy, że będą odpowiednio eksploatowane.

- R E K L A M A -

Pod tym względem mają one sporą przewagę nad paletami drewnianymi. Te bowiem często trzeba naprawiać, co nie tylko generuje koszty związane z samym procesem, ale również w związku z utratą czasu. Bardzo często drewniane palety trzeba naprawiać przynajmniej raz na rok. Zdarza się, że te, które są lekkie, ulegają uszkodzeniom nawet po pierwszym użytkowaniu. W efekcie, mimo że są tańsze, stanowią dla przedsiębiorcy o wiele wyższe koszty.

Co z ekologią?

Wiele osób zapewne uważa, że wykorzystywanie produktów wykonanych z tworzyw sztucznych jest mało ekologiczne. Niemniej jednak wcale nie musi tak być. Po pierwsze ze względu na wspomnianą już długą żywotność, a po drugie ze względu na to, że można je później przetworzyć.

Palety plastikowe nadają się do recyklingu. W efekcie ich użytkowanie jak najbardziej jest rozwiązaniem ekologicznym. W momencie, w którym przestają nadawać się do przechowywania czy transportu, można wykorzystać je do produkcji kolejnych palet lub innych produktów z tworzywa sztucznego. Jak najbardziej nie stanowią więc nieużytecznych odpadów.

Kontakt z PolskieOpakowania.com – Plastikowe Palety – Sprawdź

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: