Panorama Rozmów: Michał Adamski o jubileuszu Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego

Dziś w nowym cyklu „Panorama Rozmów” gościmy dr. Michała Adamskiego, naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta. Tematem przewodnim jest Kutnowski Budżet Obywatelski, który w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia. Dodatkowo właśnie zakończyło się głosowanie w obecnej edycji.

- R E K L A M A -

„Panorama Rozmów” to nowy cotygodniowy cykl wywiadów, który pojawiać się będzie na portalu PanoramaKutna.pl w każdy poniedziałek. Przedstawimy rozmowy z różnorodnymi osobami – od znanych postaci ze świata kultury, sportu czy polityki, przez lokalnych liderów, aż po mieszkańców Kutna, którzy mają swoje unikalne historie do opowiedzenia. Naszym celem jest oddanie głosu ludziom o różnych doświadczeniach i perspektywach, aby pokazać pełne spektrum życia w Kutnie i powiecie kutnowskim. „Panorama Rozmów” to miejsce, gdzie każdy głos ma znaczenie, a każdy tydzień zaczyna się od nowych inspirujących opowieści.

Dziś rozmawiamy z dr. Michałem Adamskim, naczelnikiem Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta.

- R E K L A M A -

Łukasz Stasiak: Kutnowski Budżet Obywatelski w tym roku obchodzi wyjątkowy jubileusz, 10-lecia. Skąd idea i jak wyglądały przygotowania do pierwszej edycji?

Michał Adamski: Kutnowski budżet obywatelski ruszył w 2014 roku i powstał na fali popularności idei partycypacji społecznej. Nie ukrywam, że byliśmy również pod dużym wrażeniem Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, który wyzwolił wiele pokładów kreatywności i świeżego spojrzenia na miejskie sprawy. Chcieliśmy tego także w Kutnie.

- R E K L A M A -

Jakie były największe wyzwania, z jakimi spotkaliście się w pierwszych latach funkcjonowania Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego?

Pamiętam jak dziś pierwszą edycję kutnowskiego budżetu obywatelskiego i nasz entuzjazm, zwłaszcza koleżanki z wydziału – Halszki Wierzbickiej. To głównie dzięki jej determinacji udało nam się przeprowadzić pierwsze konsultacje w formie budżetu partycypacyjnego. Jako urzędnicy – pracownicy wielu komórek kutnowskiego urzędu – uczyliśmy się wdrażać tego rodzaju oddolne, nie boję się użyć słowa amatorskie, projekty mieszkańców. Musieliśmy je oceniać, często poprawiać, a później realizować.

Nie lada wyzwaniem było również zorganizowanie pierwszego głosowania. Jak Państwo wiecie do tego procesu wyznaczone jest wielokrotnie mniej osób, niż przy głosowaniu np. w wyborach. A trzeba wszystko przeprowadzić sprawnie, szybko, w pierwszych edycjach bez systemu teleinformatycznego. Kilka razy padliśmy ofiarą oszustów…

Jak zmieniły się preferencje mieszkańców Kutna na przestrzeni 10 lat? Jakie projekty cieszą się teraz największym zainteresowaniem?

Preferencje się zmieniają i widać to bardzo wyraźnie. Na początku w trendzie były place zabaw, później siłownie plenerowe. Od kilku edycji widzę niesłabnącą popularność projektów dotyczących infrastruktury rowerowej, a ostatnio na fali są pomysły ekologiczne i prozwierzęce.

Jakie jest największe osiągnięcie KBO w ciągu ostatniej dekady?

Osiągnięciem samym w sobie jest funkcjonowanie KBO. To ogromna wartość dodana dla miasta. Kutno z budżetem obywatelskim jest lepszym samorządem od tych, które go nie mają. Jest lepszym miejscem do życia. Oddanie części władzy w bezpośredni zarząd obywatelom to największa wartość budżetów partycypacyjnych.

Z perspektywy czasu zauważam również istotny walor edukacji obywatelskiej i wiedzy o samorządzie.

Czy są projekty, które na przestrzeni lat szczególnie zapadły Panu w pamięć i stały się wizytówką miasta?

Oczywiście. Wspominam projekt „Tabliczka na twój dom” z 2017 roku, będący konsekwencją naszej strategii marki Kutno – miasto róż oraz Systemu Informacji Miejskiej. Zadanie zresztą kontynuowane, cieszące się wielką sympatią mieszkańców i bardzo potrzebne. No i stało się wizytówką Kutna!

Jak Kutno wypada na tle innych miast w Polsce pod względem realizacji budżetu obywatelskiego? Czy współpracujecie z innymi miastami, aby wymieniać się doświadczeniami?

Jesteśmy dobrze przygotowani do przeprowadzania konsultacji i realizacji zadań. Kiedy startowaliśmy, korzystaliśmy ze wsparcia ekspertów z Łodzi. Przypomnę również, że pozyskaliśmy całkiem znaczący grant norweski na wzmocnienie naszych kompetencji i działania edukacyjne wśród mieszkańców. Dziś to my udzielamy porad.

Jakie najważniejsze lekcje wynieśliście z 10-letniej historii KBO? Jakie zmiany planujecie na przyszłość w oparciu o te doświadczenia?

Najważniejsza lekcja jest taka, że trzeba korzystać z pomysłów mieszkańców. Budżet obywatelski to najlepszy barometr badania opinii publicznej dla mojego szefa – prezydenta Kutna. Szef widzi, co jest potrzebne, na co głosują mieszkańcy, co jest społecznie pożądane.

W ciągu tej dekady wypracowaliśmy już dobrze funkcjonujący mechanizm prowadzenia budżetu. Oczywiście co roku staramy się go jeszcze udoskonalać i wprowadzamy kosmetyczne poprawki, jak na przykład możliwość głosowania z aplikacją Kutnowskiej Karty Mieszkańca, ale mimo wszystko większe zmiany nie są konieczne. Bardzo chciałbym jednak, aby kwota budżetu obywatelskiego została zwiększona i podążała za inflacją oraz wzrostem budżetu miasta. To mogłoby jeszcze bardziej pobudzić kreatywność mieszkańców.

Jesteśmy świeżo po zakończeniu głosowania w tegorocznej edycji KBO. Jak wrażenia i kiedy poznamy wyniki?

Głosowanie w 10. jubileuszowej edycji Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wielkie podziękowania dla mieszkańców, że tak licznie wybierali swoich faworytów i walczyli o ich zwycięstwo! Mamy rekord spotkań z Państwem w plenerowym stoisku urzędu miasta w parku Traugutta. Kiedy ogłosimy wyniki? Zgodnie z przyjętym harmonogramem KBO, oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi nie później niż 8 października, ale jestem przekonany, że nastąpi to znacznie wcześniej. Bądźcie czujni!

Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów KBO.

Ja także dziękuję i chciałem bardzo podziękować mojej koleżance i tegorocznej koordynatorce budżetu obywatelskiego – Darii Byczek.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: