Patriotyzm w sercach mieszkańców Kutna: Święto Wojska Polskiego i 104. rocznica Bitwy Warszawskiej (ZDJĘCIA)

Mieszkańcy Kutna uczestniczyli w podniosłych uroczystościach z okazji 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego. Wydarzenie, zorganizowane przez Prezydenta Miasta Kutno, Kutnowską Radę Pamięci Narodowej oraz Dowódcę 92. Batalionu Lekkiej Piechoty, przyciągnęło licznych mieszkańców oraz przedstawicieli władz i wojska, którzy wspólnie uczcili pamięć bohaterów walczących o niepodległość Polski.

- R E K L A M A -

Obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele pw. Św. Wawrzyńca. W nabożeństwie uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz miejskich oraz wojska. Msza święta stała się okazją do wspólnego oddania hołdu tym, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny. Kapłani, w swoich kazaniach, podkreślali znaczenie patriotyzmu i pamięci historycznej, która łączy pokolenia.

Po zakończeniu mszy, około godziny 10:50, uczestnicy uroczystości wyruszyli w przemarsz ulicą Królewską, kierując się na plac marszałka Józefa Piłsudskiego. Na czele pochodu znajdowali się członkowie Pododdziału Honorowego 92. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kutnie, wspierani przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej. Marsz, pełen symboliki i patriotycznego ducha, przyciągnął uwagę mieszkańców miasta, którzy wzdłuż trasy przemarszu okazywali szacunek uczestnikom uroczystości.

- R E K L A M A -

O godzinie 11:00 na placu marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się kulminacja obchodów. Wydarzenie zainaugurowało podniesienie flagi państwowej na maszt, co spotkało się z entuzjastycznym aplauzem zgromadzonych. Następnie Prezydent Miasta Kutno wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do historycznych wydarzeń Bitwy Warszawskiej, podkreślając heroizm polskich żołnierzy, którzy 104 lata temu obronili Ojczyznę przed nawałą bolszewicką. Prezydent przypomniał również o znaczeniu wolności i niepodległości w życiu każdego narodu.

Jak mówił prezydent Kutna Mariusz Sikora, tym dniu z wielką dumą i uznaniem wspominamy heroiczny sukces oręża polskiego. Dziękował wszystkim zgromadzonym za uczestnictwo, które jest wyrazem naszej narodowej pamięci i szacunku dla ofiar walk o Niepodległą.

- R E K L A M A -

Włodarz Kutna wspominał wydarzenia związane z Bitwą Warszawską. „Bitwa Warszawska ocaliła nie tylko niedawno co odzyskaną niepodległość Polski, ale i całą demokratyczną Europę przed komunistycznym totalitaryzmem. Składając hołd bohaterom tamtych dni, nie zapominamy o wielu innych pokoleniach Polaków, składających ofiarę krwi w walce o niepodległość, o przetrwanie narodu i nienaruszalność granic Rzeczypospolitej” – mówił Sikora.

Z uznaniem mówił także do żołnierzy. „Z okazji Święta Wojska Polskiego słowa najwyższego szacunku i uznania kieruję do dowództwa i Żołnierzy 92. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kutnie, Dziękujemy za Waszą obecność, zaangażowanie oraz wszelką niezbędną pomoc. W imieniu naszej wspólnoty przekazujemy słowa wielkiej wdzięczności za wszelkie trudy służby żołnierskiej. Wyrazy uznania kierujemy również do Waszych Rodzin i Bliskich, którzy są dla Was nieodzownym wsparciem. W tym wyjątkowym dla polskiej armii dniu, składamy wszystkim Państwu życzenia wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia oraz satysfakcji z odpowiedzialnej służby Narodowi i Ojczyźnie” – dodawał prezydent.

Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości był apel pamięci, podczas którego wspomniani zostali wszyscy polegli w walkach o niepodległość Polski. W trakcie ceremonii oddano salwę honorową, która była wyrazem szacunku i pamięci dla bohaterów sprzed lat. Uroczystości towarzyszyło także wręczenie wyróżnień dla żołnierzy za ich zasługi i poświęcenie w służbie Ojczyźnie.

Obchody zakończyły się oficjalnym podziękowaniem organizatorów i uczestników. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, oddając hołd bohaterom. Prezydent Miasta Kutno, dziękując wszystkim za obecność i zaangażowanie, podkreślił znaczenie takich uroczystości dla budowania wspólnoty i pielęgnowania pamięci historycznej.

fot. Łukasz Stasiak / UM Kutno















- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: