Coraz gorsza sytuacja związana z pandemią sprawiła, że rząd podjął dziś decyzje związane z wprowadzeniem lockdownu w kolejnych województwach. O szczegółach na konferencji prasowej – która wciąż trwa – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zaostrzenie obostrzeń w najbliższym czasie dotknie woj. mazowieckie i lubuskie. Zamknięte będą tam między innymi galerie handlowe. Obowiązywać będą obostrzenia tożsame jak m.in. w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim.
Na liście alarmowej jest sześć kolejnych regionów, m.in. woj. wielkopolskie, dolnośląskie i podkarpackie. Obostrzenia wprowadzono wcześniej w woj. warmińsko-mazurskim, a następnie w woj. pomorskim. Zostają w nich przedłużone.
„Dzisiejsze wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz tempa rozwoju pandemii. 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków, to dynamika powyżej 30 procent” – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Zdaniem szefa resortu zdrowia, mamy do czynienia cały czas z dynamicznym rozwojem pandemii i trwałym trendem, który przekłada się na przyspieszające obłożenie łózek w szpitalach. „W tym tygodniu przyrost obłożenia łóżek to ponad 2,5 tys., tydzień temu było to 2 tys.” – mówił Niedzielski.
Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w:
- woj. warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca
- woj. pomorskim – od 13 do 28 marca
- woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca
- woj. lubuskim – od 15 do 28 marca
Jakie zasady obowiązują w tych województwach?
We wskazanych okresach będą obowiązywały poniższe ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- stoki narciarskie
- kluby fitness i siłownie
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Ważne! Od 15 marca, we wskazanych regionach, lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.
Oglądaj transmisję na żywo: