Podział majątku po rozwodzie – co warto wiedzieć?

Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest łatwa, a przeprowadzenie sprawy rozwodowej nierzadko okazuje się być wyjątkowo skomplikowane. Szczególnie gdy w małżeństwie nie został podpisany dokument określający jasno stosunki majątkowe małżonków. Co wówczas warto wiedzieć o podziale majątku? Przeczytaj poniższy artykuł!

- R E K L A M A -

Jeśli czeka Cię rozwód, a wcześniej nie została podpisana intercyza, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł! Na podział majątku wpływa wiele czynników, o których musisz wiedzieć. Dobrym rozwiązaniem zawsze jest pomoc doświadczonego adwokata, jednak warto posiąść przy tym podstawową wiedzę, aby wiedzieć, czego można oczekiwać.

Co wchodzi w skład majątku wspólnego?

W momencie zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólność majątkowa. Jeżeli zatem nie podpisali oni intercyzy, od dnia ślubu stają się współwłaścicielami majątku wspólnego w równych częściach. W skład majątku wspólnego wchodzą:

- R E K L A M A -
  • wynagrodzenia za pracę oraz zarobki z innych źródeł;
  • dochody z majątku wspólnego, np. z wynajmowania mieszkania należącego do obu małżonków, zakupionego już po ślubie;
  • środki z funduszu emerytalnego;
  • kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie;
  • ruchomości i nieruchomości zakupione już po ślubie.

Należy pamiętać, że ruchomości i nieruchomości, jak również oszczędności zgromadzone przed ślubem, są majątkiem prywatnym małżonka, do którego należały przed zawarciem związku małżeńskiego. Nie wchodzą więc w skład majątku wspólnego. Nie zalicza się do niego również odszkodowań za uszkodzenie ciała, darowizn, dóbr i praw zakupionych na drodze darowizny czy dziedziczenia.

Sprawdź także: Naruszenie nietykalności cielesnej – co warto wiedzieć?

- R E K L A M A -

Podział majątku przy rozwodzie przy braku intercyzy

Brak intercyzy może wydłużyć postępowanie rozwodowe, zwłaszcza przy braku porozumienia małżonków. Dobrym pomysłem jest wynajęcie doświadczonego adwokata, który pokieruje sprawą i pomoże uzyskać porozumienie, będzie także reprezentował klienta przed sądem. Jakie drogi mogą obrać małżonkowie?

Podział majątku wspólnego przed rozwodem

Najlepszym rozwiązaniem jest podział majątku wspólnego jeszcze przed orzeczeniem przez sąd rozwodu. Najprościej dokonać go w formie umownej (u notariusza, u którego sporządza się jeden akt notarialny) bądź w ramach osobnego postępowania przed sądem. Taki podział nie musi być równy – jeden z małżonków może otrzymać większą pulę majątku przy zgodzie drugiego małżonka.

Podział majątku wspólnego po rozwodzie

Drugą opcją jest podział majątku wspólnego już po orzeknięciu rozwodu, jednak wymagane jest porozumienie obu małżonków i chęć współpracy. Możliwe rozwiązania:

  • sprzedaż całego majątku wspólnego, a następnie podział uzyskanej sumy na dwie części;
  • przyznanie na wyłączną własność poszczególnych składników majątku (np. ustalenie, że auto przypada żonie, natomiast mieszkanie — mężowi);
  • przyznanie na własność danych składników (np. mieszkania) i spłata drugiej strony.

Przy braku porozumienia sprawa musi ponownie trafić do sądu, przy czym może ona przeciągać się w czasie. Ponownie przyda się pomoc adwokata.

artykuł sponsorowany

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: