W piątek 18 listopada br. nowi ochotnicy wstąpili w szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Są to osoby, które do tej pory nie miały styczności ze służbą w wojsku.
Nabór kandydatów do terytorialnej służby wojskowej przeprowadzono na terenie jednostki wojskowej w Kutnie. Wśród 107 nowych ochotników są uczniowie i studenci, osoby prowadzące działalność gospodarczą, pielęgniarki, księgowi, pracownicy ochrony. Przez kolejnych 16 dni podczas szkolenia podstawowego pod okiem doświadczonych instruktorów będą przyswajać podstawowe nawyki i zachowania na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: szkolenie ogniowe, w tym nauka strzelania z broni indywidualnej, bezpieczne i efektywne posługiwanie się bronią, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz elementy przetrwania.
Szkolenie zakończy się 3 grudnia br. uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie.
— Terytorialna służba wojskowa to znakomity sposób, aby pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy naukę ze spełnianiem swoich wojskowych pasji i obowiązku obywatelskiego. Służba w WOT daje również wiele innych korzyści. Jedną z nich jest inwestycja w rozwój osobisty, poprzez możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, zdobywania cennych doświadczeń, a także rozwijanie hartu ducha i umiejętności przezwyciężania własnych słabości — mówi Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej
Szczególną wartością WOT, zwłaszcza w obecnym czasie, jest możliwość osobistego zaangażowania w budowanie bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Wydarzenia w Ukrainie spowodowały wzrost zainteresowania służbą w WOT wśród Polaków, obudziły jeszcze większego ducha patriotyzmu i poczucie obowiązku obrony Ojczyzny.
Jak zostać jednym z nas?
Jeśli chcesz zostać żołnierzem WOT i mieć realny wpływ na bezpieczeństwo kraju, swojej małej ojczyzny i lokalnej społeczności, możesz skorzystać z kilku sposobów rekrutacji:
— strona www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tu znajdziesz kontakt do naszych rekruterów w poszczególnych powiatach, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji, odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości, pomogą od strony formalnej.
— portal www.zostanzolnierzem.pl i system ePUAP – umożliwiają zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i gdzie ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.
Można również udać się do Wojskowego Centrum Rekrutacji, zgodnie z miejscem zamieszkania (Łódź, Sieradz, Tomaszów Mazowiecki, Skierniewice) i tam zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć wniosek o powołanie.
Za tydzień do rekrutów odbywających szkolenie podstawowe dołączy ponad 100 byłych żołnierzy, którzy odbędą 8- dniowe szkolenie tzw. „wyrównawcze”. Szeregi 9ŁBOT poszerzą się łącznie o ponad 200 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.
(Źródło: Wojska Obrony Terytorialnej)