Posłanka Matysiak i szef ZNP w Kutnie mówili o problemach polskiej edukacji [FOTO/WIDEO]

Dziś pod gmachem Starostwa Powiatowego w Kutnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. posłanki Lewicy Pauliny Matysiak i szefa ZNP w Kutnie Mariusza Kozarskiego. Tematem były problemy, z jakimi mierzy się obecnie polska edukacja.

- R E K L A M A -

– Ja nie bez przyczyny trzymam w ręku podręcznik, który wzbudził ostatnio bardzo dużo emocji. Podręcznika do nowego przedmiotu Historii i Teraźniejszości nie będę recenzowała na tej konferencji, ale mam takie poczucie, że on jak w soczewce skupie problemy, z którymi mierzy się resort edukacji. Dużo buty, dużo arogancji i dużo przekłamań – mówiła posłanka Lewicy Paulina Matysiak.

Parlamentarzystka mówiła także o innych problemach dotyczących edukacji, a także rozwiązaniach zaproponowanych przez Lewicę.

- R E K L A M A -

– Lewica składa do parlamentu projekt ustawy, dzięki któremu uczniowie od 15 roku życia będą mogli sami zadecydować czy będą uczęszczać na lekcje religii czy nie. (…) Tych problemów jest o wiele więcej. Szkoła powinna być bezpieczna i przyjazna. To powinno być miejsce, w którym uczniowie mogą znaleźć pomoc i oparcie. Nie tylko od nauczycieli i wychowawców, ale także od psychologów – dodawała posłanka Matysiak.

Głos podczas konferencji zabrał także Mariusz Kozarski, przewodniczący ZNP w Kutnie. On także poruszył temat związanych z HiT-em. Mówił również o problemach związanych z niewystarczającą liczbą nauczycieli.

- R E K L A M A -

– Na początek chciałem podziękować za zaproszenie. To miło, że przedstawiciel ziemi kutnowskiej w parlamencie mówi o nauczycielach w obecności nauczycieli i rozmawia z nauczycielami. To niestety nie jest standardem – mówił Kozarski.

I dodawał: „Jesteśmy na progu nowego roku szkolnego i ostatnie tygodnie rozpalały kwestie podręcznika Historii i Teraźniejszości. Z zakończonej akcji społecznościowej, której wyniki opublikowano w internecie, wynika, że tylko 53 szkoły z całej Polski będą użytkowały ten podręcznik. To pokazuje dobitnie jego wartość”.

– Z największym problemem mierzą się dyrektorzy i jestem dla nich pełen podziwu. Mniej więcej czterdzieści minut przed rozpoczęciem tej konferencji prasowej otrzymałem telefon od jednego z dyrektorów. Mówił, że wczoraj miał nauczyciela, ale teraz już go nie ma. Jutro zaczynają się zajęcia i nie wiadomo, kto je poprowadzi. Tak wyglądają realia polskiej szkoły. Na stronie kuratorium oświaty w Łodzi jest 98 ofert pracy, a w całej Polsce brakuje około 20 tysięcy nauczycieli – mówił Kozarski.

O trudnej sytuacji młodych nauczycieli oraz osób, które chciałyby zaangażować się w polską edukację mówił także Rafał Grabski z biura poselskiego Pauliny Matysiak, który jest absolwentem polonistyki ze specjalizacją nauczycielską.

Zapis na żywo z konferencji prasowej:






- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: