W niedzielę 28 stycznia w Kościele Rzymskokatolickim p.w. Św. Marcina i Klasztorze Zakonu Paulinów w Oporowie odbyła się Msza Święta w intencji poległych w Powstaniu Styczniowym.
Obecni byli Daniel Kowalik – Starosta Kutnowski, Tomasz Walczewski Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego, Marek Ciąpała Przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego, Tomasz Marciniak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego, Elżbieta Milczarska Radna Rady Powiatu Kutnowskiego, Marek Drabik Radny Rady Powiatu Kutnowskiego, Bartosz Serenda Radny Rady Powiatu Kutnowskiego oraz Ryszard Olesiński Radny Rady Powiatu Kutnowskiego. Obecny był także Robert Pawlikowski Wójt Gminy Oporów.
W skład Pocztu Sztandarowego Pocztu Kutnowskiego wchodzili: Tomasz Walczewski Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego, Tomasz Marciniak Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego oraz Elżbieta Milczarska Radna Rady Powiatu Kutnowskiego.
– Drodzy Rodacy, dziś naszym zadaniem jest kontynuować dzieło tych, którzy oddali życie w imię wolności. Musimy budować wspólną przyszłość, opartą na wartościach, dla których nasi przodkowie walczyli. Musimy być jednością, dążyć do wspólnego dobra, pielęgnować naszą kulturę i dziedzictwo. Pamiętajmy o bohaterach tamtych dni, ale również bądźmy bohaterami naszych czasów. Niech ta rocznica będzie dla nas bodźcem do działania, do tego, byśmy zjednoczeni, z honorem, dbali o naszą wspólną przyszłość. Niech Polska, zawsze wolna i niepodległa, trwa wiecznie w naszych sercach. – mówił Daniel Kowalik – Starosta Kutnowski.
– Obchody rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Oporowie i koncertem kolęd oraz pieśni patriotycznych przygotowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie. Powstanie Styczniowe to niezwykle ważna data naszej historii. To bardzo ważne by upamiętniać te wydarzenia, a także składać hołd poległym Powstańcom. Po uroczystym złożeniu kwiatów na przybyłych czekała pyszna żołnierska grochówka przygotowana przez Bar u Bogusi – mówi Tomasz Walczewski Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego.
– Z zamiarem zorganizowania kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Oporowie, nosiłem się już od dawna. To tutaj w okresie zaborów, latach poprzedzających powstanie, głoszone były patriotyczne kazania, śpiewano polskie pieśni, dzielono się wieściami nadchodzącymi z innych regionów zależnego od Moskwy Królestwa Polskiego. W Oporowie i najbliższej okolicy toczono powstańcze potyczki, odbywały się aresztowania, ginęli powstańcy. W wydarzeniach mieli swój udział Paulini posługujący w średniowiecznym kościele, zaangażowani byli mieszkańcy Oporowa i sąsiednich wiosek, dzisiaj chcieliśmy dać świadectwo, że o nich pamiętamy. Reakcja zgromadzonych w kościele ludzi była najlepszym podziękowaniem za zorganizowaną uroczystość, a kończąca dzisiejsze obchody salwa honorowa pod pomnikiem pamięci, przypominała, że pamięć o przodkach walczących o niepodległość, wciąż żywa. – mówi Marek Drabik Radny Rady Powiatu Kutnowskiego.
– Zdecydowaliśmy się na obchody Powstania Styczniowego razem z Powiatem Kutnowskim bowiem było to jedno z największych Powstań. Chcemy edukować młodzież, by pamiętała o Polskiej historii, przez co cieszę się, że młodzież z naszych szkół pomimo okresu ferii wzięła w niedzielę udział w uroczystej Mszy Świętej w Oporowie w 161. rocznicę Powstania Styczniowego. Dziękuję uczniom za to, że byli, że reprezentowali dumnie swoje szkoły i mam nadzieję, że w następnych uroczystościach związanych z naszą historią równie chętnie wezmą udział – mówi Robert Pawlikowski Wójt Gminy Oporów.
Po zakończeniu koncertu Daniel Kowalik – Starosta Kutnowski oraz Marek Ciąpała Przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego wręczyli medal „Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego” za utrwalanie tradycji niepodległościowych i patriotycznych, reprezentację powiatu w uroczystościach patriotycznych, dbałość o mogiły poległych żołnierzy, a także niesienie pomocy potrzebującym, godną reprezentację powiatu w olimpiadach ogólnopolskich oraz zajmowanie czołowych miejsc w konkursach i turniejach na szczeblu gminnym i powiatowym dla Szkoły Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Szczycie.
Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą, salwą honorową oraz gorącym poczęstunkiem.