Aranżacja mieszkania powinna być dostosowana do zmieniających się potrzeb domowników. Główną zasadą w projektowaniu małych mieszkań jest funkcjonalność i niedokładanie sobie pracy w dbaniu o wnętrza. Bardzo trudne jest projektowanie małych mieszkań, tak aby odpowiadały gustom domowników, a jednocześnie, aby cechowała je wygodna wnętrza.
Przemyślenie aranżacji
Kupno lub wynajęcie mieszkania, zwłaszcza niewielkich rozmiarów, wymaga dokładnego przemyślenia aranżacji. Najlepiej zlecić projektowanie małych mieszkań fachowcom. Przed rozmową z projektantem warto zastanowić nad trybem życia domowników i zaplanować miejsce do zabawy dla dzieci, przestrzeń do spędzania wolnego czasu i przyjmowania gości. Projektowanie małego mieszkania powinno się zaplanować przed przystąpieniem do prac remontowych.
Wygoda użytkownika
Rynek materiałów wykończeniowych jest naprawdę bardzo różnorodny. Kupującym artykuły wyposażenia wnętrz podoba się wiele różnych rzeczy, także tych, które niekoniecznie są praktyczne. Zazwyczaj ładnie wyglądają w aranżacjach internetowych, ale niekoniecznie sprawdzają się w codziennych aranżacjach, np.: szklane stoliki raczej nie są polecane przy małych dzieciach. Białe meble z połyskiem oznaczają konieczność sprzątanie kilka razy dziennie. Projektowanie małych mieszkań tak, aby były wygodne odpowiedniego dobrania światła. Mieszkanie warto podzielić na trzy strefy: wejściową, dzienną i nocną
Strefa wejściowa
Strefa wejściowa to przedpokój. W mieszkaniach w bloku jest niewielki lub nieustawny, np.: wąski i długi. Można go powiększyć optycznie umieszczając dwa lustra po przeciwnych stronach. Dobrze jest wygospodarować miejsce na chociaż wąską szafę i szafkę na buty. W strefie wyjściowej nie powinno być zbyt dużo mebli, ponieważ powstaje wrażenie bałaganu. Podłoga powinna mieć inny kolor niż w pozostałych pomieszczeniach – stanowi wtedy stylistyczną granicę między przedpokojem a pozostałą częścią domu.

Bez zbędnych rzeczy
Przestronne duże wnętrze to atut mieszkania. Nie zawsze do dyspozycji jest duże ładne wnętrze. Wtedy trzeba przestrzeń wygospodarować, pozbywając się choćby niepotrzebnych przedmiotów lub wymieniając ciężkie meble na lżejsze. Obecnie na rynku jest spora oferta szafek wiszących, które pomagają w zaoszczędzeniu miejsca na podłodze. Specjaliści, którzy zajmują się projektowaniem małych mieszkań, uważają, że warto takie szafki wykorzystywać w salonie, gabinecie lub sypialni. Jest to nowoczesny, modny i bardzo praktyczny mebel, który daje możliwość zapanowania nad nadmiarem przedmiotów w mieszkaniu.
W niewielkim mieszkaniu nie są polecane ciężkie zasłony. Sprawdzają się lekkie, jasne zasłonki, które przepuszczają sporo słonecznego światła. Istotne jest także łączenie kolorów i ich dobru do funkcji pomieszczenia – nie każdy odcień jest odpowiedni dla danego miejsca, np.: czarny kolor ścian nie nadaje się do salonu, ani do przedpokoju. W salonie czarna może być komoda lub regał, a w przedpokoju szafka na buty.