Przeglądy techniczne hydrantów – co musisz o nich wiedzieć?

Hydranty (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne) to urządzenia, które mają zapewnić bezpieczeństwo pracownikom lub mieszkańcom w razie pożaru. Podobnie jak gaśnica, służą do ugaszenia lub mniejszego rozprzestrzeniania się ognia, zanim na miejscu pojawi się straż pożarna. Aby w pierwszej chwili zagrożenia udało się odpowiednio zareagować, sprzęt musi być sprawny. Należy więc regularnie wykonywać przegląd hydrantów.

- R E K L A M A -

Po co wykonuje się przeglądy techniczne hydrantów?

Przegląd techniczny hydrantów to nie tylko ocena sprawności wykonywana na życzenie właściciela budynku. Jest to przede wszystkim obowiązek wynikający z przepisów prawa o bezpieczeństwie przeciwpożarowym (ustawa z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej), którym podlegają właściciele, zarządcy oraz użytkownicy budynku. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje nałożeniem kary lub, co gorsza, narażeniem ludzi na niebezpieczeństwo w przypadku wybuchu pożaru.

- R E K L A M A -

Należy pamiętać, że dokumentacja dotycząca oceny stanu technicznego środków ochrony przeciwpożarowej, jest wymogiem. Oprócz wizualnego sprawdzenia urządzenia, potrzebny jest dokument potwierdzający legalizację hydrantu. W przypadku pożaru, zwłaszcza, gdyby doszło do utraty zdrowia, dokumentacja ta będzie szczegółowo sprawdzana. Jest ona również niezbędna do uzyskania wypłaty z ubezpieczenia w przypadku strat materialnych.

Co sprawdza się podczas przeglądu hydrantu?

- R E K L A M A -

Podczas przeglądu inspektor ochrony przeciwpożarowej powinien sprawdzić kompleksowo urządzenie zanim dopuści go do użytku. Najważniejszym parametrem, który podlega badaniu jest wydajność i ciśnienie wody. W hydrantach wewnętrznych, czyli tych, podłączonych do sieci wodociągowej wewnątrz budynku, ciśnienie wody nie powinno być mniejsze niż 0,02 MPa. Wydajność natomiast jest zależna od zastosowanego hydrantu lub zaworu i mieści się ona w granicach 1-2,5 dm3/s. Ilość dostarczanej wody ma umożliwić akcję gaśniczą przez minimum godzinę. Jeśli wewnętrzna sieć nie jest wystarczająco wydajna, należy zapewnić zasilanie z zewnątrz, np. ze zbiorników przeciwpożarowych.

Kolejnymi czynnościami, które obowiązkowo wykonuje inspektor ochrony przeciwpożarowej jest wizualna ocena sprzętu. Powinien sprawdzić szczelność zaworów, ich stan techniczny, czy wszystkie śruby są odpowiednio dokręcone oraz czy przy urządzeniu nie wykonywano napraw przez osoby nieupoważnione. Bardzo ważnym elementem kontroli jest upewnienie się, czy hydrant został odpowiednio podłączony do źródła wody.

Oprócz czynność związanych ze sprawnością, wykwalifikowana osoba sprawdza, czy zastosowano odpowiednie hydranty, zawory i węże gaśnicze. Muszą one spełniać wymogi Polskich Norm. Ponadto, wszystkie urządzenia powinny być dostosowane do powierzchni, wysokości pomieszczeń i liczby kondygnacji. Duże znaczenie ma także lokalizacja hydrantów w budynku. Mają być one łatwo dostępne i tak usytuowane, aby dostarczyć wodę w odpowiednie miejsca.

Jeśli sprzęt przejdzie przegląd pozytywnie, powinien być sporządzony protokół potwierdzający sprawność. W innym przypadku, urządzenie powinno zostać serwisowane i ponownie skierowane do przeglądu.

Rodzaj użytego hydrantu, ciśnienie, wydajność i rozmieszczenie w budynku określa Rozporządzeniem Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. To właśnie z tymi przepisami powinny zapoznać się wszystkie osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czyli właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynku.

Jak często legalizuje się hydranty?

Aby badanie techniczne hydrantu było aktualne, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r., trzeba je wykonywać co najmniej raz w roku. Podczas tego przeglądu ocenia się ciśnienie i wydajność urządzenia, a także sprawdza się go wizualnie. Dodatkowo ocenie podlega maksymalne ciśnienie robocze węży pożarniczych. Tą próbę wykonuje się co 5 lat.

Kto może legalizować hydrant?

Aby móc wykonać przegląd techniczny lub serwis hydrantu, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje. Według ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej, czynności te mogą wykonywać osoby, które mają przynajmniej tytuł technika pożarnictwa lub pozytywnie ukończyły szkolenie dla inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Mimo, że firmy mają obowiązek wyznaczyć osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo przeciwpożarowe, to warto skorzystać z usług firm zewnętrznych, które wykonają kompleksowy przegląd techniczny hydrantu, usuną powstałe usterki oraz wydadzą potrzebną dokumentację. Zapraszamy również po więcej informacji na askarprotect.pl

materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: