Dziś prezydent Kutna i przewodniczący Rady Miasta symbolicznie przekazał władzom Muzeum Regionalnego w Kutnie klucze do odrestaurowanego Pałacu Saskiego. Teraz czas na wyposażenie poszczególnych sal. A wielkie otwarcie kompleksu nastąpi we wrześniu, w trakcie Święta Róży.
19 stycznia 2003 doszło do wielkiego pożaru, który strawił Pałac Saski. Dwadzieścia lat później, w tę jakże symboliczną datę, nastąpiła kolejna ważna dla miasta chwila. W murach Pałacu Saskiego odbył się briefing prasowy, podczas którego przekazany został symboliczny klucz. Na ręce władz Muzeum Regionalnego w Kutnie Grzegorza Skrzyneckiego i Piotra Stasiaka przekazali go prezydent Kutna Zbigniew Burzyński i przewodniczący Rady Miasta Mariusz Sikora.
Podczas wydarzenia głos zabrali między innymi prezydent Kutna Zbigniew Burzyński, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie Grzegorz Skrzynecki, wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski oraz osoby, które przyczyniły się do sukcesu tej inwestycji.
— Dokładnie dziś mija 20 lat jak ten obiekt uległ pożarowi. Nastąpiło faktycznie całkowite spalenie części zachodniej i prawie połowa części południowej. I to miało fundamentalne znaczenie na wszystkie zdarzenia, które się działy przez kolejnych 20 lat. I to, że jesteśmy tutaj i możemy podziwiać ten obiekt, że tak on wygląda, jest można powiedzieć, dzięki temu pożarowi. Wcześniej był to bardzo zniszczony budynek, sklepy, sklepiki, wielu właścicieli. I dopiero po pożarze, po tym zniszczeniu, można było przystąpić do rozmów, do działań i do pozyskania przez miasto prawa własności, bo miasto miało tylko małą cząstkę — mówił prezydent Zbigniew Burzyński.
Po oficjalnej części, nastąpiło zwiedzanie całego kompleksu. Piotr Stasiak opowiedział zgromadzonym wiele ciekawostek i pokazał wyjątkowe zakątki Pałacu Saskiego. A ten po rewitalizacji, mimo iż sale są jeszcze puste, robi ogromne wrażenie.
Teraz przez kilka miesięcy trwać będzie wyposażanie Pałacu Saskiego w niezbędne eksponaty. Oficjalne, huczne otwarcie kompleksu muzealnego zaplanowano na Święto Róży we wrześniu.
Pałac Saski – warto wiedzieć:
Pałac podróżny, czy też pałac pocztowy króla Augusta III, zwany potocznie Pałacem saskim to najstarszy i najcenniejszy zabytek w mieście w 1750 roku. Został wybudowany jako jeden z elementów wielkiego przedsięwzięcia budowy nowego traktu, łączącego dwie stolice: Drezno i Warszawę. O unikalności tego obiektu stanowi:
– połączenie architektury drewnianej (szachulcowej) o cechach rezydencji pałacowej, połączonej z funkcją zajazdu, zbudowanego w stylu tak zwanego baroku drezdeńskiego;
– takie połączenie architektury i funkcji nie zachowało się w żadnym innym miejscu w Polsce;
– to jedyna architektoniczna pozostałość po czasach unii polsko – saskiej i budynkach powstałych z polecenia Augusta III, będących jego prywatną własnością;
– to zabytek stanowiący swoisty pomnik jednego króla łączącego dwa państwa i dwie kultury pod jednym berłem.
Pałac Saski stanowi zarazem najcenniejsze dziedzictwo materialne i kulturowe Kutna o znaczeniu wręcz europejskim.
W wyniku pożaru, jaki miał miejsce 19 stycznia 2003 roku, znaczna część obiektu uległa zniszczeniu. Aby przywrócić pałacowi dawną świetność Miasto Kutno kontynuowało złożony proces regulowania stanu prawnego nieruchomości. Ostatecznie w czerwcu 2011 roku samorząd miejski stał się jedynym właścicielem. To umożliwiło rozpoczęcie prac archeologicznych, badawczych i koncepcyjnych, mających na celu rewaloryzację obiektu. w 2017 roku w drodze przetargu nieograniczonego wyłoniono pracownię projektową, która opracowała kompletną wielobranżową dokumentację projektową dla zadania inwestycyjnego pn.: „Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie”. Projekt wykonała Pracownia Projektowo-Usługowa MAGBUD Bogdan Krawczyk z Kutna we współpracy z zespołem projektantów z Krakowa w tym: mgr inż. arch. Łukaszem Krajewskim oraz mgr inż. arch. Magdaleną Krajewską.
W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego na roboty budowlane wykonawcą zadania została firma Przedsiębiorstwo Budowlane KROL Sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Kłodawie. Nadzór inwestorski nad inwestycją pełniła firma MBI Sp. z o.o. z siedzibą we Włocławku. Podpisanie umowy miało miejsce w dniu 20 marca 2019 roku.
Wszystkie prace budowlane przy zabytku realizowane były pod nadzorem służb konserwatorskich tj. kierownika robot konserwatorskich, inspektora nadzoru konserwatorskiego i akceptowane przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W ramach konsultacji współpracowano z prof. nadzw. dr hab. Jakubem Sito, profesorem Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz dr hab. inż. Ulrichem Schaafem, profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Roboty budowlane przeprowadzono w okresie od 28 marca 2019 roku do 28 listopada 2022 roku. Zakres prac obejmował:
– rozbudowę, remont, przebudowę i częściową odbudowę Pałacu Saskiego,
– remont i przebudowę budynku Ratusza Miejskiego,
– budowę pawilonu ekspozycyjnego,
– budowę łącznika północnego-ekspozycyjnego, łącznika wschodniego – wejściowego oraz łącznika podziemnego,
– wykonanie przyłączy sieciowych dla wszystkich wymienionych obiektów oraz zagospodarowanie terenu. Wartość robót budowlanych wyniosła 35 934 396, 35 zł.
Realizacja zadania inwestycyjnego pn.: „Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie” przyczyniła się do przywrócenia unikalnego zabytku, a tym samym stała się jedną z najcenniejszych wizytówek naszego miasta.
Zobaczcie zdjęcia z briefingu i zwiedzania Pałacu Saskiego: