Przetwórstwo metali – najważniejsze informacje na temat obróbki metalu

Przetwórstwo metali wykonuje się w przeróżnych zakładach przemysłowych, a także w mniejszym stopniu w domowych warsztatach. Maszyn do obróbki metalu jest wiele, dzięki czemu możemy zmieniać kształt, wymiary oraz właściwości metalowych elementów. Co powinniśmy wiedzieć na temat przetwórstwa metali? Jakie maszyny do metalu warto posiadać? Na czym polega ich praca? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

- R E K L A M A -

Skrawanie metali

Skrawanie metali jest podstawową metodą przetwórstwa tego materiału. Dzięki temu możemy precyzyjnie dostosować kształt danego przedmiotu. Proces ten polega na stopniowym usuwaniu kawałków metalu. Poprzez skrawanie metali możemy wytworzyć różnego rodzaju części do maszyn i urządzeń, a także drobne elementy – np. nakładki itp.

Toczenie metalu

Najpopularniejszym rozwiązaniem dla skrawania metalu jest jego toczenie. Maszyny, które zostały specjalnie zaprojektowane do tej pracy to oczywiście tokarki do metalu. Obrabiany przedmiot wprowadzany jest w ruch obrotowy, natomiast narzędzie obrabiające charakteryzuje się ruchem liniowym. W ten sposób odcinane są kolejne warstwy obrabianego przedmiotu.

- R E K L A M A -

Frezowanie

Ta metoda obróbki metalu polega na odwrotnym ruchu w porównaniu z toczeniem. Frezarki do metalu wyposażone są w w wieloostrzowe narzędzia, które wprowadzone są w ruch obrotowy. Obrabiany przedmiot jest z kolei wprowadzany w ruch posuwowy. Dzięki frezarce możemy wykonać między innymi frezowanie obwodowe, czołowe i współbieżne. Do profesjonalnego frezowania używa się specjalnych frezarek CNC, które zapewniają najwyższą jakość obróbki metali. Efekty pracy przy użyciu maszyn CNC są znacznie lepsze, a sama praca jest bardziej komfortowa i wydajna.

Szlifowanie

Szlifierki do metalu zapewniają obróbkę tego materiału za pomocą ścierania. Najważniejszym elementem każdej szlifierki jest odpowiednia taśma szlifierska, osełka lub ściernica. Szlifowanie pozwala na nieinwazyjne usuwanie kolejnych warstw wierzchnich obrabianego przedmiotu.

- R E K L A M A -

Piłowanie

Na rynku dostępne są różne piły do metalu. Zarówno dla profesjonalnej, jak i domowej obróbki metalu można wykorzystywać specjalne piły taśmowe (https://jptech-maszyny.pl/pily-tasmowe-do-metalu). Piła taśmowa to urządzenie, które wykorzystuje się przede wszystkim do cięcia blachy. W zależności od parametrów technicznych, piły taśmowe mogą być niezwykle precyzyjne i zdadzą egzamin nawet z najbardziej wymagającym materiałem.

Obróbka plastyczna

Podczas obrabiania plastycznego możemy zmieniać kształt, strukturę, a także właściwości obrabianego przedmiotu. Obróbkę plastyczną można wykonywać zarówno na zimno, jak i gorąco. Wymienić tutaj należy przede wszystkim cztery metody obrabiania plastycznego.

Kucie

Poprzez uderzanie lub nacisk i zgniatanie oddziałujemy na obrabiany przedmiot. Dzięki kuciu żelaza możemy dowolnie uformować konkretny przedmiot. Kucie na zimno przeprowadza się tylko na takich metalach, których granica plastyczności jest mała (np. aluminium).

Gięcie

Do tej metody wykorzystuje się między innymi giętarki do blachy. Nie zmieniają one wymiarów poprzecznych obrabianego materiału, ale zmieniają jego ukształtowanie. Często podgrzewa się dany przedmiot, aby zwiększyć jego plastyczność.

Tłoczenie

Tłoczenie metalu wykonuje się przeważnie na zimno. Tę metodę można podzielić na trzy rodzaje: cięcie, kształtowanie, łączenie. Za pomocą tłoczenia możemy zmieniać kształt obrabianego materiału, wybijać w nim otwory i łączyć z innymi materiałami. Do tłoczenia wykorzystuje się między innymi specjalne prasy tłoczące.

Obróbka cieplna

Polega oczywiście na podgrzewaniu obrabianego materiału do odpowiedniej temperatury. Tę metodę łączy się najczęściej z obróbką plastyczną. Do obróbki cieplnej zalicza się między innymi hartowanie, wyżarzanie i przesycanie.

Przedstawione informacje dotyczą podstawowych metod obróbki metali. Pamiętajmy, że przetwórstwo tego materiału wymaga odpowiedniego doświadczenia, a także solidnych maszyn. Bardzo ważne jest również zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa, ponieważ nieprawidłowe obrabianie metalu, podobnie jak inne prace warsztatowe, mogą spowodować groźne wypadki.

Artykuł zewnętrzny
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: