Przypadki złamania ciszy wyborczej w Kutnie. Naklejali plakaty, wpadli w ręce policji

Dzisiejszej nocy do Komendy Powiatowej Policji w Kutnie wpłynęło dwa zgłoszenia dotyczące złamania ciszy wyborczej. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności obu zajść.

- R E K L A M A -

Jak mówi w rozmowie z Panoramą mł. asp. Katarzyna Wasiak z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie, dzisiejszej nocy doszło do dwóch zdarzeń związanych ze złamaniem ciszy wyborczej obowiązującej od północy.

― Obydwa zdarzenia miały miejsce w rejonie ronda Solidarności w Kutnie. Po godzinie 1:00 dwaj mężczyźni naklejali plakaty wyborcze. Sprawcy zostali już ustaleni. Ponadto około godziny 5:00 odnotowaliśmy zdarzenia związane z umieszczaniem obwieszczeń wyborczych przez nieznane osoby ― wyjaśnia K. Wasiak.

AKTUALIZACJA:
Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, osoby, które miały rozklejać plakaty w trakcie trwania ciszy wyborczej to obcokrajowcy.

- R E K L A M A -

Trwa cisza wyborcza

Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Cisza wyborcza zaczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia.

W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej. Agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób.

- R E K L A M A -

W trakcie ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również Internetu. Zabroniona jest także agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynków, w którym ten lokal się znajduje.

Nie wolno między innymi eksponować symboli napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna.

W czasie ciszy wyborczej nie można podawać wyników sondaży wyborczych. Za złamanie zakazu grozi grzywna od 500 tysięcy do nawet miliona złotych.

Jesteś świadkiem łamania ciszy wyborczej? Zgłoś to policji.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: