Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Kutnie od dłuższego czasu zmaga się z dużą liczbą awarii urządzeń kanalizacyjnych, polegających na zatorach przewodów kanalizacyjnych oraz uszkodzeniach pomp ściekowych. W wielu przypadkach powodem blokad jest traktowanie przez użytkowników urządzeń sanitarnych jak zsypów na śmieci.
Dlatego też, podjedliśmy kampanię informacyjno-edukacyjną, w której apelujemy o zmianę złych nawyków, powodujących ogromne koszty związane z uszkodzeniami sieci kanalizacyjnej, a w konsekwencji zagrażających całemu środowisku naturalnemu. Sieć kanalizacyjna i przepompownie ścieków zostały tak zaprojektowane i wykonane, aby przyjmować ścieki z naszych domów – nieczystości sanitarne z kąpieli, mycia, prania i WC. Jeżeli jednak wraz ze ściekami płyną także inne odpady, powodują one zatory przewodów kanalizacyjnych i spiętrzenie ścieków w kanałach.
Jeśli nie chcemy mieć zatkanej rury kanalizacyjnej, to nie wrzucajmy do urządzeń sanitarnych, w tym muszli klozetowych, bidetów, umywalek czy zlewów: odpadów higienicznych (np. ręczników papierowych, wacików, patyczków do uszu, pieluszek, chusteczek nawilżanych, podpasek, nici dentystycznych), lekarstw, resztek jedzenia, farb, tłuszczy i olejów, smarów, odpadów po remoncie lub budowie, kartek papieru, niedopałków papierosów, odpadów organicznych: fusów z kawy czy herbaty, gum do żucia, włosów.
Wrzucane do toalety chusteczki czy patyczki zbijają się w zwartą masę i tworzą sploty uniemożliwiające swobodny przepływ ścieków. Wylewane do zlewu tłuszcze i oleje, tężeją w rurach zmniejszając ich średnicę, zaś środki chemiczne, farby, leki poprzez zawarte w nich substancje chemiczne są zagrożeniem dla mikroorganizmów oczyszczających ścieki. Wrzucając resztki jedzenia do zlewów i toalet nieświadomie dokarmiamy i przyciągamy gryzonie, które żyją w kanałach.
Codzienne drobne decyzje każdego z nas mają znaczący wpływ na cenę odprowadzania i oczyszczania ścieków. Co jest ważnym powodem, by zmienić złe nawyki.
materiał powstał przy współpracy z PWiK Kutno