Kutno jest miastem róż. Dla jego mieszkańców róża stała się symbolem piękna i rozkwitu miasta. Z tego powodu placówkę opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci i młodzieży potrzebującej opieki nazwano Różanym Zakątkiem. Placówka powstała przy wsparciu Funduszy Europejskich. Nowy dom znalazło tam czternaścioro młodych ludzi w wieku od ośmiu do dwudziestu lat. Inwestycja była potrzebna, ponieważ w myśl ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zlikwidowano domy dziecka, w których mieszkało nawet kilkudziesięciu wychowanków.
Mała rodzinna placówka bardziej przypomina dom niż placówkę opiekuńczą-wychowawczą, a dzieci przebywające w Różanym Zakątku czują się bezpiecznie, mają odpowiednią opiekę pedagogów i warunki do nauki.
Dom dla dzieci zamiast domu dziecka
Według prawa liczba dzieci przebywających w placówce opiekuńczo-wychowawczej nie może być większa niż czternaście. W Różanym Zakątku, pod okiem wychowawców, dorosłego życia uczy się dokładnie czternaścioro młodych ludzi. Część z nich spędziła dzieciństwo w tradycyjnych domach dziecka, aktualnie w Różanym Zakątku czują się jak w rodzinnym domu. Opiekunowie mają możliwość, by z nimi porozmawiać, wesprzeć i pomóc zrozumieć trudne emocje. Są w stanie poświęcić czas każdemu z dzieci, pokazać jak się prowadzi dom, gotuje, pierze i sprząta. Podopieczni czują się współodpowiedzialni za miejsce, w którym mieszkają i spędzają czas, a każdy z nich może rozwijać tam swoje zainteresowania i pasje. W Zakątku dzieci czują się bezpiecznie, a przede wszystkim mogą liczyć na życzliwość i wsparcie dorosłych. W domu dziecka pracuje pięciu wykwalifikowanych wychowawców i jeden koordynator. Opiekę specjalistów oraz obsługę administracyjną zapewnia placówka opiekuńczo-wychowawcza Tęcza z ulicy Karłowicza.
Inwestycja przy Oporowskiej
Różany Zakątek to jedna z czterech tego typu placówek na terenie powiatu kutnowskiego. Kameralne obiekty przypominają bardziej dobrze zaprojektowane domy dla dużej rodziny, niż tradycyjne budynki o takim przeznaczeniu. Wewnątrz znajduje się duży salon, kuchnia, pomieszczenia biurowe, dwu- i trzyosobowe pokoje dziecięce, łazienki i wspólny hol przeznaczony do rekreacji. To wyjątkowe warunki do wychowywania i usamodzielniania się dzieci. Wybudowanie tego obiektu pozwoliło na dostosowanie innej placówki opiekuńczo-wychowawczej w Kutnie do nowych przepisów. Czternaścioro dzieci z Tęczy przeniosło się do Różanego Zakątka, tę decyzję podjęły samodzielnie, każde z nich mogło zdecydować, czy chce zostać, czy zamieszkać w nowym domu. Poza wsparciem instytucjonalnym placówka uzyskała pomoc od mieszkańców Kutna. Dzieci z Różanego Zakątka otrzymały w prezencie huśtawkę ogrodową i grill, wykonano też obsadzenia z róż oraz ustawiono pergolę. Wsparcie udało się zrealizować dzięki zbiórce w Internecie. Jak na kutnowską placówkę przystało, dom przy Oporowskiej również wewnątrz ozdobiony jest motywami róż. Na ścianach wiszą obrazki i tapety prezentujące te wyjątkowe kwiaty. W holu wisi obraz z sentencją: „Dom to miejsce, gdzie rozpoczyna się Twoja historia”. Wychowankowie Różanego Zakątka z pewnością będą pamiętać dom jako bezpieczną przystań, która przygotowała ich do dorosłego życia. Budowa tej niezwykłej placówki kosztowała ponad 1,7 mln zł, z czego ponad 630 tys. zł dofinansowano z Funduszy Europejskich.