Od kilku lat w debacie publicznej coraz częściej poruszany jest temat wykluczenia menstruacyjnego. Określa się tak sytuację, w której kobiety nie mają dostępu do artykułów higienicznych takich jak podpaski i tampony oraz kiedy edukacja w szkole w sprawie miesiączki jest celowo ograniczana lub prowadzona w sposób, który z naturalnego procesu fizjologicznego tworzy temat tabu.
28 maja Międzynarodowym Dniem Higieny Podczas Miesiączki
Według danych UNICEF z 2015 r. na całym świecie z 1,9 mld kobiet i dziewcząt, które mają okres, 500 mln nie może w pełni dbać o higienę a 130 milionów opuszcza z tego powodu lekcje. Z raportu Kulczyk Foundation z 2020 r. wynika, że co piąta Polka nie ma środków na zakup odpowiednich środków menstruacyjnych. W raporcie Fundacji Różowa Skrzyneczka z 2021 r. znajduje się informacja, że wciąż polska szkoła uczy, że o miesiączce dowiadywać się trzeba z podziałem na płeć i w ten sposób menstruacja na zajęciach z wychowania do życia w rodzinie staje się „sprawą kobiecą”, o której nie mówi się głośno.
28 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Higieny Podczas Miesiączki. W tym dniu w Polsce podkreśla się znaczenie walki z wykluczeniem menstruacyjnym. Od kilku lat osobom doświadczającym braku dostępu do artykułów higieny pomagają takie organizacje jak Akcja Menstruacja, Różowa Skrzyneczka czy Koalicja Okresowa. Pomagają one instytucjom i osobom prywatnym w zakładaniu Punktów Pomocy Okresowej, różowych skrzyneczek czy koszyków z podpaskami, tamponami lub wkładkami higienicznymi. Posłanka Paulina Matysiak z Kutna postanowiła dołączyć do akcji pomocy osobom, które doświadczają wykluczenia menstruacyjnego, i poinformowała w mediach społecznościowych o tym, że od poniedziałku w jej biurze poselskim będą dostępne wspomniane artykuły, z których można bezpłatnie skorzystać w razie potrzeby.
— Niestety wciąż jest tak, że kobiety, które nie mają dostępu do podpasek, zastępują je tym, co mają pod ręką, czyli np. skarpetkami, watą, papierem toaletowym czy ręcznikami — mówi posłanka Paulina Matysiak z partii Razem, klub Lewicy. — Tak być nie może. Kobiety powinny mieć możliwość bezpłatnego zaopatrzenia się w środki higieny. Uważam również, że najwyższy czas, aby miesiączka przestała być tematem tabu lub powodem do śmiechu. Zachęcam do kontaktu z organizacjami, które nagłaśniają temat walki z ubóstwem menstruacyjnym. Wszystkie kobiety i dziewczęta, które znajdą się w potrzebie, zapraszam do mojego biura poselskiego, w którym mogą liczyć na pomoc. Mam nadzieję, że wkrótce podobne punkty znajdą się w całym Kutnie.
Biuro posłanki Pauliny Matysiak znajduje się przy ul. Narutowicza 20 w Kutnie. Czynne jest w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 8.00–15.00.
(notatka prasowa biura poselskiego Pauliny Matysiak)