Ruszył program finansowania in vitro dla niepłodnych par

Niepłodność uznana jest przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. Zmaga się z nią nawet 1-1,5 mln par w Polsce, co oznacza, że obejmuje dużą grupę naszego społeczeństwa. Dla części osób leczenie in vitro pozwala spełnić plany rodzicielskie. Jest to nowoczesna terapia, jednak też dosyć kosztowna i nie wszystkie pary na nią stać. Stąd też pozytywnym działaniem jest nowy, rządowy program refundacji in vitro, realizowany w wybranych ośrodkach medycznych wspomaganego rozrodu. Do nich należy też Klinika Bocian w Łodzi.

- R E K L A M A -

Rządowy program in vitro

„Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028” to program oczekiwany przez wiele par borykających się z problemem niepłodności. Zapewnia pełne finansowanie terapii in vitro m.in. wizyty, badania, punkcję jajników, zapłodnienie pozaustrojowe, działania embriologiczne, transfer i zamrożenie zarodków. Jest to zatem kompleksowa pomoc osobom bezskutecznie starającym się o dziecko. Do tego wsparcie w zakresie zabezpieczenia płodności oferowane jest pacjentom onkologicznym. Mogą zdecydować się oni na kriokonserwację komórek jajowych lub plemników, opłacaną również z budżetu państwa.

- R E K L A M A -

Procedury in vitro

In vitro z wykorzystaniem własnych gamet to jedna z opcji finansowana w ramach programu. Pary mają także do dyspozycji in vitro z komórkami jajowymi dawczyń, nasienia dawców, a także zarodków dawców. Maksymalnie jedna para będzie mogła przystąpić do sześciu indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu – w tym do 6 cykli z wykorzystaniem zarodków dawców, do 2 cykli z komórkami jajowymi dawczyń, do 4 cykli z własnymi komórkami rozrodczymi lub nasieniem dawców. Pacjenci z zamrożonymi zarodkami pochodzącymi z wcześniejszych procedur, też mogą skorzystać z finansowania w ramach rządowego programu. Co więcej nowy program jest otwarty dla osób posiadających już dzieci, a także tych którzy uczestniczyli w samorządowych programach dofinansowania in vitro.

- R E K L A M A -

Kwalifikacja par

Do programu będą kwalifikowane pary u których stwierdzono i potwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu. Muszą być one w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu, a także spełniać warunek maksymalnego wieku. U kobiet to 42 lata, jeżeli mamy do czynienia z in vitro z własnymi oocytami lub nasieniem dawstwa lub 45 lat w przypadku dawstwa komórek jajowych lub zarodków. Mężczyźni nie mogą przekroczyć 55 lat. Opinia psychologa też będzie konieczna w przypadku korzystania z dawstwa.

Realizatorzy programu

Za pomocą konkursu zostali wyłonieni realizatorzy rządowego programu in vitro, czyli ośrodki medyczne wspomaganego rozrodu. Do nich należy Klinika Bocian w Łodzi, mieszcząca się w centrum miasta, przy ul. Piotrkowskiej 157a, zajmująca się diagnostyką i leczeniem niepłodności także za pomocą in vitro. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji o programie, a także wizytach kwalifikacyjnych można uzyskać dzwoniąc do kliniki +48 42 620 00 20 lub odwiedzając stronę:

https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

artykuł sponsorowany

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: