Dziś na Placu Wolności w Kutnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem samorządowców z powiatu kutnowskiego. Głównym tematem było referendum, które zbiegnie się w czasie z wyborami parlamentarnymi.
Z dziennikarzami spotkali się m.in. członek zarządu województwa łódzkiego Robert Baryła, członek zarządu powiatu kutnowskiego Jolanta Pietrusiak, wójt gminy Łanięta Tomasz Szczęsny, radny miejski Janusz Kołodziejski i burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman.
― Gorąco zachęcamy i wychodzimy z apelem jako samorządowcy do mieszkańców ziemi kutnowskiej, aby wzięli udział 15 października w referendum i wyborach parlamentarnych. To najważniejsze wybory od 1989 roku. To będzie wpływ na naszą Ojczyzną i szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Każdemu człowiekowi do codziennego funkcjonowania potrzebne jest właśnie bezpieczeństwo m.in. militarne, żywnościowe, społeczne, ekonomiczne i zdrowotne. W niedzielę suweren będzie podejmował decyzję, w jakim kraju chce żyć ― mówił Robert Baryła, członek zarządu województwa łódzkiego.
― Polska jest najbezpieczniejszym państwem w Europie. Kiedyś wydawało się, że Szwecja ma to miano, ale widzimy, jak sytuacja wygląda obecnie w Sztokholmie. Widzimy też, co dzieje się w Paryżu, Berlinie czy Amsterdamie. Nie chcemy żyć w takim państwie, które jest niebezpieczne. Gdzie nasze ukochane dzieci, żony, matki, bo kobiety są najsłabszym ogniwem, są atakowane prze imigrantów. Gdzie po zmroku jest strach wyjść na ulice i są rabunki, ataki czy gwałty ― dodawał Baryła, nawiązując do kontrowersyjnej sprawy związanej z relokacją imigrantów. Wspomniał też kwestię budowy zapory na granicy z Białorusią.
― Chcemy żeby każdy z Was wypowiedział się na tematy poruszone w referendum. Cztery ważne pytania i cztery ważne odpowiedzi. Nie bądźmy obojętni i wypowiedzmy się w tej kwestii. Zapraszam także na wybory parlamentarne, które są także bardzo ważne ― mówiła z kolei Jolanta Pietrusiak.
― Chciałbym zachęcić Państwa, żebyście oddali swój głos w wyborach na Zjednoczoną prawicę. Tylko ten wybór gwarantuje nam bezpieczeństwo. Głosując na ZP nie stracimy suwerenności. Nie wiem czemu ma służyć bojkotowanie referendum przez opozycję. Zapraszam do głosowania w referendum, cztery razy „NIE” – dodawał Tomasz Szczęsny, wójt gminy Łanięta.
― Przed nami bardzo ważna data, 15 października 2023.Musimy wszyscy pójść, jako Polacy i wziąć odpowiedzialność za losy naszego państwa. To będą najważniejsze wybory po 1989 roku. Donald Tusk oficjalnie powiedział, że unieważnia referendum. Ci którzy mienią się dziś demokratami, chcą łamać konstytucję – mówił Janusz Kołodziejski, miejski radny.
Podczas ogólnokrajowej referendum, które odbędzie się w niedzielę 15 października, Polacy będą mogli odpowiedzieć na cztery pytania:
Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Aby referendum było wiążące, udział w nim musi wziąć ponad 50% osób uprawnionych do głosowania.
Artykuł w trakcie tworzenia.