Sposób składowania odpadów zagraża środowisku. Główny Inspektor Ochrony Środowiska o sytuacji na Majdanach

Marek Surmacz, p.o. zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, po wypowiedziach i interwencjach posła Dariusza Jońskiego odniósł się do pożaru składowiska odpadów przy ul. Majdany w Kutnie.

- R E K L A M A -

Komentarz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska:

W nawiązaniu do Pana wypowiedzi w mediach społecznościowych przekazuję informację na temat działań podejmowanych przez Łódzki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w związku z pożarami odpadów w Kutnie przy ul. Majdany 10 na terenie działalności prowadzonej przez ZGO EKORD

- R E K L A M A -

W dniu 25 lipca 2020 r. miał miejsce pożar odpadów w Kutnie przy ul. Majdany 10, na terenie działalności prowadzonej przez ZGO EKORD (działalność jest zawieszona od dnia 9 listopada 2018 r.).

Pożar objął odpady znajdujące się na utwardzonym terenie placu magazynowego (o łącznej objętości ok. 850 m3), tj. odpady farb, lakierów, chemikaliów znajdujące się w mauzerach i beczkach oraz odpady tworzyw sztucznych, papieru i tektury magazynowane na pryzmie, a także część odpadów znajdujących się w pomieszczeniach budynku magazynowego (o łącznej objętości ok. 68 m3), tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opakowania oraz rolki z etykietami z tworzyw sztucznych, kartony z lekami, poduszki powietrzne zdemontowane z pojazdów, odpadowe filtry tekstylne.

- R E K L A M A -

Nadmienić należy, że posiadane przez spółkę pozwolenia i zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami wygasły (pozwolenie Marszałka Woj. Łódzkiego na wytwarzanie oraz zezwolenie na przetwarzanie odpadów) lub zostały cofnięte bez odszkodowania (zezwolenie Starosty Kutnowskiego na zbieranie odpadów).

https://www.facebook.com/panoramakutna/videos/620624222217403/

Łódzki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, ostatnią kontrolę spółki, również związaną z pożarem odpadów, ale o mniejszej skali, przeprowadził w dniach od 11 czerwca do 24 lipca 2020 r. W wyniku ustaleń kontroli łódzki WIOŚ stwierdził naruszenia w zakresie magazynowania odpadów w sposób stwarzający zagrożenia dla środowiska oraz magazynowania odpadów bez zezwolenia.

W trakcie kontroli Łódzki WIOŚ wystąpił do Marszałka Woj. Łódzkiego o podjęcie działań na podstawie art. 26 a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r o odpadach, celem usunięcia odpadów zagrażających środowisku (w odniesieniu do odpadów zgromadzonych na terenie objętym decyzją Marszałka). Analogiczne wystąpienie zostało skierowane również do Starosty Powiatu Kutnowskiego (w odniesieniu do odpadów zgromadzonych na terenie objętym decyzją Starosty).

Ponadto Łódzki WIOŚ wystąpił do Marszałka Woj. Łódzkiego z prośbą o przekazanie informacji w sprawie zgłaszanej wcześniej przez organ kwestii naliczenia opłaty podwyższonej za magazynowanie odpadów bez zezwolenia. Jeśli opłata podwyższona nie została nałożona przez Marszałka Woj. Łódzkiego, Łódzki WIOŚ podejmie decyzje o wszczęciu postępowania w sprawie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej w tym zakresie.

Dodatkowo Łódzki WIOŚ powiadomił Prokuraturę Okręgową w Łodzi o fakcie magazynowanie na terenie zakładu odpadów o masie 5631,5 Mg w sposób zagrażający środowisku (opinia biegłego z zakresu skażeń i zagrożeń środowiska) i niezabezpieczony przed dostępem osób trzecich.

Łódzki WIOŚ zwróci się również z zapytaniem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z prośbą o przekazanie informacji o podjętych działaniach w zakresie zgłoszonej przez łódzki WIOŚ w dniu 16 sierpnia 2019 szkody w środowisku.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: