Czasem droga do rodzicielstwa bywa długa i wymagająca. Niektóre pary borykające się z niepłodnością potrzebują specjalistycznego leczenia i zastosowania metody wspomaganego rozrodu. Najprostszą z nich jest inseminacja domaciczna (IUI), dzięki której wiele osób spełniło swoje marzenie o dziecku. Ta metoda stosunkowo mało ingeruje w sam proces zapłodnienia, na pewno jednak ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Inseminację można wykonać w klinice leczenia niepłodności, takiej jak chociażby Klinika Bocian w Łodzi.
Czym jest inseminacja domaciczna (IUI)?
Inseminacja domaciczna (IUI) w dużym uproszczeniu polega on na podaniu wcześniej pobranego nasienia bezpośrednio do jamy macicy, tak aby skrócić drogę plemnika do komórki jajowej. Zabieg może być wykonywany w kolejno następujących po sobie cyklach miesiączkowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że największe szanse powodzenie ma w pierwszych kilku próbach zapłodnienia.
Jakie są wskazania do inseminacji?
Zasadniczym wskazaniem do inseminacji jest niepłodność, czyli sytuacja gdy para przez dłuższy czas bezskutecznie stara się o dziecko. Zabieg zaleca się również, gdy inne metody leczenia zaburzeń płodności nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Ważnym elementem jest także czynnik męski. Często bowiem wskazaniem do zastosowania tej formy terapii są słabsze parametry nasienia partnera. Co więcej, inseminacja może zostać też zaproponowana przez lekarza w przypadku łagodnej endometriozy oraz kiedy kobieta zmaga się z zaburzonymi owulacjami lub nieprawidłowościami w budowie narządu rodnego. Pary, których dotyczy tzw. niepłodność idiopatyczna, czyli nieznanego pochodzenia, również mogą zostać skierowane na inseminację, licząc że doprowadzi ona do pozytywnego testu ciążowego.
Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu?
Zaleca się, aby zabieg inseminacji domacicznej został przeprowadzony w specjalistycznej klinice leczenia niepłodności. Aby w ogóle do niego doszło para zmagająca się z trudnościami z poczęciem dziecka, musi odbyć wstępną wizytę kwalifikacyjną z lekarzem, która powinna rozpocząć się od zebrania wywiadu medycznego. Dopiero na jego podstawie specjalista będzie mógł skierować parę na dalsze badania. W przypadku inseminacji jest to zwykle badanie USG, oznaczenia wybranych hormonów, badanie nasienia i ewentualnie sprawdzenie drożności jajowodów. Po pozytywnej kwalifikacji para jest zobowiązana do wykonania niezbędnych badań, w tym oznaczenia grupy krwi oraz badań na obecność wirusów i chorób zakaźnych.
Kiedy można wykonać inseminację?
Inseminacja domaciczna może odbyć się w naturalnym cyklu miesiączkowym pacjentki, gdy ma ona regularne krwawienia i owulację, jak również w cyklu sztucznym, czyli takim, kiedy należy tę owulację indukować lub stymulować za pomocą hormonów. Przez cały czas pacjentka pozostaje pod opieką lekarza, który wykonuje kilkukrotnie monitoring owulacji, polegający na badaniu ultrasonograficznym i oznaczeniu hormonów. Na tej podstawie wyznaczany jest odpowiedni termin inseminacji. W dniu zabiegu wymagane jest również oddanie nasienia przez partnera, które zostanie użyte do zapłodnienia. Wcześniej w laboratorium podlega ono specjalnemu przygotowaniu. Tu jeszcze mała uwagę, jeżeli partner nie posiada plemników lub nie mogą one zostać użyte do zapłodnienia, pozostaje do rozważenia opcja skorzystania z banku dawców nasienia.
Gdzie wykonać inseminację w Łodzi?
Inseminację domaciczną w Łodzi można przeprowadzić w specjalistycznym ośrodku leczenia niepłodności, jakim jest Klinika Bocian zlokalizowana w samym centrum miasta przy ul. Piotrkowskiej 157a. Nowoczesny ośrodek posiada zespół znakomitych ginekologów zajmujących się leczeniem za pomocą metod wspomaganego rozrodu, zarówno inseminacji, jak i in vitro.
W przypadku chęci zapisania się na konsultację do jednego z lekarzy w Klinice Bocian w Łodzi należy kontaktować się z placówką pod numer telefonu: +48 42 620 00 20 lub pisać na adres mailowy: lodz@klinikabocian.pl.
materiał partnera