Tomograf komputerowy to badanie obrazowe, zaliczane do podstawowych metod diagnostycznych. Jeżeli lekarz zlecił wykonanie tomografu, może to oznaczać, że chce wykonać szczegółowe rozpoznanie, aby potwierdzić lub wykluczyć możliwość pojawienia się poważnego schorzenia. Na czym dokładnie polega tomografia?
Tomograf komputerowy – na czym polega badanie?
Tomograf wykorzystuje nowoczesną technologię do tworzenia przekrojowych obrazów ciała pacjenta. Wyniki dostarczają bardziej szczegółowych informacji niż zwykłe zdjęcia rentgenowskie, dlatego są bardzo pożądane w diagnostyce.
W czasie zabiegu, pacjent leży bez ruchu w maszynie przypominającej wyglądem tunel. Wnętrze maszyny obraca się i wykonuje serię zdjęć. Komputer łączy ujęcia i tworzy dokładne, nieraz trójwymiarowe obrazy określonych obszarów ciała. Tę metodę wykorzystuje każda pracownia tomografii komputerowej.
W przeciwieństwie do RTG, tomograf na NFZ lub prywatnie obrazuje tkanki miękkie, naczynia krwionośne i kości. Uzyskane zdjęcia wykorzystuje się do rozpoznawania poważnych schorzeń w różnych układach i organach naszego organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej zakresom, w których może pomóc profesjonalny tomograf Toruń.
Tomografia głowy
Tomografia komputerowa głowy pozwala trafnie zdiagnozować różnorakie schorzenia, takich jak wszelkiego rodzaju urazy czaskowi-mózgowe, podejrzenie wad rozwojowych, chorobę Alzheimera, przewlekłe udary i wiele innych. Niekiedy wykonuje się ją po wcześniejszym podaniu pacjentowi kontrastu.
W przypadku podejrzenia urazów głowy, wykonywana jest tomografia komputerowa kości skroniowej (HRCT), pokazująca złamania i stłuczenia kości czaszki. Tomografia komputerowa zatok pozwala na zdiagnozowanie przyczyny przewlekłego zapalenia zatok i podjęcie ukierunkowanego leczenia lub zlecenie zabiegu operacyjnego w celu ich udrożnienia.
Tomografia klatki piersiowej
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest tomografia komputerowa klatki piersiowej z kontrastem. Pozwala uwidocznić struktury w okolicy serca, naczyń płuca, oskrzelu i płucnej, aż do przełyku, mostka i węzłów chłonnych. W metodzie tej wykorzystuje się promieniowanie jonizujące. Tomografia komputerowa płuc (HRCT) może być zlecona przez lekarza specjalistę w celu wykrycia ciężkiej przewlekłej choroby układu oddechowego, na przykład po zdiagnozowaniu objawów zapalenia płuc.
Tomografia jamy brzusznej
Tomografia komputerowa jamy brzusznej to badanie zlecone w celu widocznienia poprzecznych przestojów organów znajdujących się w jamie brzusznej. Wskazania do jej wykonania to między innymi schorzenia nerek, nowotwór trzustki lub wątroby, zapalenie uchyłków jelita grubego, rozmaite urazy i wiele innych. Cechą charakterystyczną badania jest zalecenie wypicia dużej ilości wody niegazowanej i pozostanie w czasie tomografii z pełnym pęcherzem moczowym.
Tomografia kręgosłupa
Dla uzyskania wielu obrazów kręgosłupa, w tym trójwymiarowych, wykorzystywana jest tomografia komputerowa kręgosłupa. Wyniki są bardzo szczegółowe, jest to więc przydatna metoda diagnostyczna. Pozwala rozróżnić różne typy tkanek miękkich, w tym kości, mięśnie i naczynia krwionośne. Tomografia dokładnie ukazuje na przykład strukturę kostną kręgów i w pewnym stopniu rdzeń kręgowy.
Tomografia kości lub stawów to zabieg bezbolesny, nie licząc konieczności dożylnego wstrzyknięcia kontrastu. Pacjent może jedynie odczuwać dyskomfort, ponieważ musi leżeć bez ruchu na stole zabiegowym, jednak te objawy szyki znikają.
Obrazowanie naczyń krwionośnych
Tomografia komputerowa umożliwia też dokładne obrazowanie naczyń krwionośnych. Angiografia tomografii komputerowej (angio-TK) to metoda szybsza niż klasyczna angiografia. W dodatku, badanie angio-TK nie jest obciążone tak dużym ryzykiem powikłań. Wymaga jedynie dożylnego wkłucia wenflonu, przez który podany będzie kontrast. Pacjent musi leżeć na stole zabiegowym do tomografii jedynie przez pół godziny. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź www.citomed.pl