USG żołądka, pęcherzyka żółciowego, pęcherza moczowego czy nerek zaliczamy jako jedno badanie – USG w obrębie jamy brzusznej. Na czym dokładnie polega to badanie, kiedy należy je wykonać i ile będzie nas kosztować? Czy warto wybrać się na USG brzucha prywatnie? Na co powinniśmy uważać przygotowując się do badania narządów w obrębie jamy brzusznej?
1. Badanie USG jamy brzusznej – na czym polega?
2. Kiedy należy wykonywać badania USG jamy brzusznej?
3. Cena USG jamy brzusznej – jakiego kosztu się spodziewać?
Badanie USG jamy brzusznej – na czym polega?
Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia USG brzucha, jest ocenienie stanu narządów w jego obrębie. Głównie zwraca się uwagę na żołądek, wątrobę, drogi żółciowe, trzustkę oraz nerki. Przez powłoki brzuszne można wykonać również badanie USG jajników w przypadku, gdy pacjentka jeszcze nie współżyła i niemożliwe jest dokonanie klasycznej cytologii.
Każdy człowiek powinien wykonywać badanie USG brzucha w formie kontrolnej – co kilka lat (najlepiej co dwa). Jeżeli chorujemy na choroby przewlekłe lub mamy nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, należy postępować według wskazówek lekarza rodzinnego lub specjalisty. Badanie to pozwala wykryć między innymi takie choroby, jak zapalenie otrzewnej, stłuszczenie wątroby czy problemy z nerkami.
Kiedy należy wykonywać badania USG jamy brzusznej?
Badaniem USG jamy brzusznej powinniśmy się zainteresować profilaktycznie – szczególnie, jeżeli w naszej rodzinie są skłonności do chorób układu pokarmowego. Jeżeli czujemy ból lub doświadczamy innych dolegliwości, również nie powinniśmy ich bagatelizować. W przypadku już istniejącej choroby częstotliwość wykonania USG jamy brzusznej jest określana przez lekarza, który nas prowadzi.
Cena USG jamy brzusznej – jakiego kosztu się spodziewać?
USG brzucha nie jest drogim badaniem. Podobnie jak rentgen, ta forma diagnostyki zalicza się do umiarkowanych cenowo usług medycznych. W zależności od zakresu obszaru, który ma zostać poddany kontroli, musimy liczyć się z kosztem około 150-160 złotych. Jeżeli nie możemy czekać, wizyta prywatna jest jak najbardziej wskazana – często damy radę zrobić ją już na drugi dzień. Ważne jest to, w jaki sposób przygotowujemy się do badania. W przypadku USG kończyn nie ma wielu wskazań, jednak w przypadku badania jamy brzusznej musimy stawić się w gabinecie na czczo. Czasem zaleca się również przyjęcie leków powodujących pozbycie się gazów z organizmu. Wszelkie informacje otrzymamy od lekarza, który zleci nam wykonanie badania.
Materiał zewnętrzny