Honorową wartę przy Grobie Pańskim sprawują strażacy z Komadzyna i Wierzbia. Druhowie ubrani są w galowe stroje, mają także hełmy i charakterystyczny strażacki toporek. To wieloletnia tradycja, która jest kultywowana w naszym mieście.
Jak wyjaśnia portal osp.pl, honorowe warty w kościołach, przy Grobie Pańskim to nawiązanie do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Tradycja wiąże się ze sprowadzeniem Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, zwanych Bożogrobcami, z Palestyny do Polski w 1163 roku. Zakonnicy zapoczątkowali zwyczaj budowania symbolicznych Grobów Chrystusa podczas Wielkiego Tygodnia i trzymania przy nich warty. Początkowo honorowe warty trzymało królewskie wojsko, dworzanie lub mieszczanie. Gdy zaczęły powstawać Ochotnicze Straże Pożarne, to ich członkowie przejęli zwyczaj pełnienia honorowej warty.
„W Wielką Sobotę stajemy w skupieniu przy Grobie Pańskim. (…) Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę o godz. 20.00. Tego dnia adoracja do godz. 23.00. Rezurekcja w niedzielę o godz. 6.00. Zapraszamy do czynnego udziału w procesji rezurekcyjnej i Mszy św. Weźmy feretrony i chorągwie; zapraszamy Koła Różańcowe, bielanki, ministrantów, całą służbę liturgiczną” – czytamy na stronie parafii pw. św. Wawrzyńca w Kutnie.