Wakacje w domu, czyli jak przygotować się na letnie upały?

Wakacje w domu lub w pracy? Lato w tym roku ma być upalne, więc jeśli opcja ucieczki poza miasto nie wchodzi w grę, warto się dobrze przygotować. Przebywanie w rozgrzanym mieszkaniu na pewno nie będzie przyjemnością. Na szczęście są niedrogie sposoby na szybkie obniżenie temperatury w zamkniętych pomieszczeniach.

- R E K L A M A -

Jaka powinna być temperatura w domu?

Letnie upały jawią się jako atrakcyjne jedynie zimą. Kiedy jednak temperatura za oknem niebezpiecznie zbliża się do 30°C, przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu przestaje być przyjemne. Otwarcie okien też nie wchodzi w grę, bo w ten sposób dodatkowo nagrzewamy pomieszczenie, zamiast je schłodzić.

Optymalna temperatura w domu to kwestia dość indywidualna. Za najczęściej podawaną wartość przyjmuje się 22°C, ale można przyjąć, że akceptowalna jest temperatura z przedziału 18 – 24°C. Zaleca się przy tym, by w sypialni było nieco chłodniej.

- R E K L A M A -

Oprócz temperatury powietrza na odczucia termiczne wpływa także wilgotność. Zaleca się, by zamykała się w przedziale 40 – 60%. Niestety w ciepłe i suche lata wartość ta spada nawet poniżej 10%. Dlatego dbając o optymalną temperaturę powietrza, nie powinniśmy zapominać o jego wilgotności.

Co wybrać zamiast klimatyzacji?

Najpopularniejszym sposobem na trwałe obniżenie temperatury w pomieszczeniu jest montaż klimatyzacji. To rozwiązanie wydaje się idealne, niestety nie jest pozbawione wad:

- R E K L A M A -

– Montaż takiej instalacji jest drogi.

– Zachodzi konieczność montażu jednostki zewnętrznej na elewacji budynku, w przypadku mieszkań w budownictwie wielorodzinnym może być problem z uzyskaniem zgody na takie działanie.

– To rozwiązanie nie nadaje się do wynajmowanych mieszkań i domów – ich właściciele mogą się nie zgodzić na trwałą ingerencję w wygląd i funkcjonowanie lokalu.

– Okresowa konserwacja generuje dodatkowe koszty.

Najprostszym rozwiązaniem na szybką ulgę w upale jest włączenie wentylatora. Popularny wiatrak nie jest drogi, można go kupić w wersji stojącej lub stołowej.

Do zalet trzeba zaliczyć niską cenę i szybkie uczucie chłodu, do wad nietrwałość efektu. Wentylator bowiem daje uczucie chłodu poprzez wprowadzenie powietrza w ruch, ale nie obniża temperatury w pomieszczeniu. Kiedy tylko go wyłączymy, znowu zrobi się gorąco.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie: przenośne klimatyzatory: https://www.eldom.eu/sklep/kategoria/klimatyzatory-przenosne. Działają szybko, cicho i skutecznie. Można je w razie potrzeby przenosić w różne części domu. Dają trwały efekt chłodu, a ich cena nie jest wysoka.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Uruchomienie klimatyzatora nie wymaga skomplikowanych działań. Wszystko sprowadza się do podłączenia rury odprowadzającej ciepłe powietrze i wysunięcia jej za okno. Aby zapobiec dostawaniu się powietrza z zewnątrz, na okno należy założyć specjalną listwę lub rękaw. Ostatni krok to podłączenie urządzenia do prądu i włączenie.

Jak działa klimatyzator? Pracę klimatyzatora można przyrównać do pracy lodówki. Różnica jest tylko taka, że lodówka usuwa ciepło z bardzo ograniczonej przestrzeni, klimatyzator musi „obsłużyć” cały pokój. Aby robił to skutecznie, koniecznie trzeba pamiętać o rurze odprowadzającej ciepło na zewnątrz.

Nowoczesne klimatyzatory ze sklepu: https://www.eldom.eu/produkt/klimatyzator-przenosny-klc7000-columbiavac mają kilka trybów pracy, między innymi opcję zaprogramowania uruchomienia o określonej godzinie oraz tryb nocny. Można nimi sterować za pomocą pilota.

Ważną funkcjonalnością jest też możliwość zaprogramowania określonej temperatury oraz osuszanie wilgotnego pomieszczenia.

materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: