Ważna inwestycja w kutnowskim szpitalu. Ma pomóc w walce z koronawirusem (ZDJĘCIA)

Dziś w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym odbyła się specjalna konferencja prasowa, na której władze powiatu podsumowały inwestycję dotyczącą budowy nowego zbiornika na tlen w naszej lecznicy. – Dzięki tej inwestycji szpital będzie mógł zabezpieczyć się zwłaszcza przy nowej fali koronawirusa – komentował starosta Daniel Kowalik.

- R E K L A M A -

Z dziennikarzami spotkali się starosta kutnowski Daniel Kowalik, wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska, członkowie zarządu powiatu kutnowskiego Jolanta Pietrusiak i Tomasz Walczewski oraz senator Przemysław Błaszczyk. Poza informacji o częściowym przekształceniu KSS-u w szpital covidowy mówiono także o ważnej, tlenowej inwestycji.

Zakończyliśmy inwestycję polegającą na budowie i montażu nowego zbiornika na tlen w szpitalu w Kutnie. Nowy zbiornik ma pojemność 11 ton ciekłego tlenu. Dzięki temu urządzeniu szpital skorzystał na nowych 75 punktach poboru tlenu, 75 punktach poborów próżniowych, 10 punktów powietrznych, doposażenia szpitala w nową instalację sprężonego powietrza, czyli mowa tutaj również o pionach oraz całej instalacji hydraulicznej, gdzie ten tlen jest dostarczany do gniazd tlenowych – mówił podczas wtorkowej konferencji starosta kutnowski Daniel Kowalik.

- R E K L A M A -

Włodarz powiatu kutnowskiego podkreślał, że w czasie trwania pierwszych fal pandemii dotychczasowy 6 tonowy zbiornik nie wystarczał na zapotrzebowanie szpitala. Wówczas zbiornik musiał być tankowany codziennie, co było ogromnym utrudnieniem dla kadry medycznej oraz pacjentów ze względu na duże zapotrzebowanie i trudności z dostawami.

Szpital musiał wtedy borykać się z koniecznością chociażby zastępowania tego tlenu z instalacji tlenem z butli tlenowych. W tym momencie będziemy mogli pozwolić sobie na zwiększenie możliwości utrzymywania tego tlenu aż dwukrotnie. Na tę chwilę funkcjonują dwa zbiorniki, czekamy na decyzję UDT odnośnie uruchomienia tego drugiego zbiornika – dodawał starosta.

- R E K L A M A -

Jak podkreślał Daniel Kowalik, dzięki tej inwestycji szpital będzie mógł zabezpieczyć się zwłaszcza przy nowej fali koronawirusa. Jest to również duże usprawnienie logistyczne oraz wielka pomoc dla personelu.

Myślę, że to jedna z najważniejszych inwestycji. Wcześniej mówiliśmy o OIOM-ie, ale ta inwestycja jest związana z COVID-19, z pandemią. Wcześniej szpital borykał się z problemami zabezpieczenia w tlen, jedna z dostaw w czasie pandemii była nawet eskortowana przez policję, bo były opóźnienia. Terapia tlenowa jest podstawą leczenia w czasie koronawirusa, dlatego bardzo cieszy ta inwestycja – mówił senator Przemysław Błaszczyk.

Senator dziękował zarządowi powiatu i dyrekcji szpitala za to, że „podjęli się tej inwestycji i sprawnie ją zrealizowali”. Jak podkreślał, w maju zapadła decyzja, a w lipcu była już realizowana.

Jesteśmy przygotowani do czwartej fali pandemii. Szkoda, że jest taka sytuacja, myśleliśmy, że już będzie spokojniej, ale zachorowania wzrastają, kolejne szpitale będą prawdopodobnie przekształcane i przygotowywane do przyjęcia nowych pacjentów. Podziękowania także dla pana ministra zdrowia i dla pana wojewody Tobiasza Bocheńskiego, tutaj ze strony województwa mamy ogromne wsparcie i pomoc w czasie tej trzeciej fali. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za tą inwestycję, i sprawne przygotowane i miejmy nadzieję, że będzie ona wykorzystywana w jak najmniejszym zakresie, bo to będzie się wiązało z małą ilością pacjentów i zachorowań, ale dobrze, że jesteśmy przygotowani na takie sytuacje, nawet te najgorsze – zakończył Przemysław Błaszczyk.









- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: