Ekologia i idea zielonego miasta mają szanse być dominującymi elementami strategii naszego miasta na najbliższe lata. W tej sprawie ostatnio do władz miasta pisał radny Robert Małachowski, a do tematu ustosunkował się już wiceprezydent Kutna Jacek Boczkaja. – Wizja „Zielonego Kutna” może być bliżej niż nam się wydawało i zdecydowanie jest to idea, którą warto rozważyć – uważa wiceprezydent Miasta Róż.
Pod koniec zeszłego roku radny Robert Małachowski (Porozumienie dla Kutna) zwrócił się do władz Kutna z interpelacją dotyczącą propozycji idei „zielonego miasta” (ang. green city) jednym z kluczowych założeń strategii rozwoju Kutna na kolejne lata. O sprawie więcej pisaliśmy w tym miejscu: Idea „zielonego miasta” w strategii rozwoju Kutna? Sprawdź, co mogłoby się zmienić
Jak zapowiada Jacek Boczkaja, wiceprezydent Kutna, zaproponowane rozwiązania zostaną uwzględnione podczas opracowywania nowej strategii rozwoju miasta.
Jego zdaniem można zauważyć, że od dużego czasu w polskich, ale także europejskich miastach większy nacisk zostaje położony na aspekty związane z zielenią, ochroną środowiska czy też ekologią. – Trzeba przyznać, że w przypadku Miasta Róż, taki kierunek zdaje się być naturalnym rozszerzeniem naszej marki – uważa Boczkaja.
Jak mówi wiceprezydent Kutna, idea miasta ekologicznego jest mu szczególnie bliska i dlatego w wielu aspektach Kutno staje się miastem przyjaznym ekologicznie.
– Ogromnym sukcesem okazał się program dotacji związanych z wymianą źródeł ciepła. Od 2016 roku przeznaczyliśmy ponad milion złotych na dofinansowanie ekologicznych źródeł ogrzewania. W 2021 roku zamierzamy położyć jeszcze większy nacisk na rozwiązania sprzyjające środowisku, skupiając się na przyłączach gazowych, nowoczesnych piecach czy też pompach ciepła – komentuje J. Boczkaja.
W kwestii „zielonego” miasta biuro zieleni miejskiej zadeklarowało kontynuowanie akcji nasadzeń drzew, nie tylko w celu uzupełnień, ale także zupełnie nowych nasadzeń w przestrzeni miejskiej. Warto wspomnieć, że na terenie Parku nad Ochnią pojawi się ponad 30 nowych drzew.
– Również element komunikacji niskoemisyjnej nie jest nam obcy. W taborze Miejskiego Zakładu Komunikacji funkcjonuje 6 autobusów elektrycznych, a na parkingu podziemnym na Placu Wolności powstaje stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Złożyliśmy także wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach programu priorytetowego „EKO Latarnia” na wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne na terenie całego miasta – mówi wiceprezydent Kutna.
Jak mówi J. Boczkaja, magistrat systematycznie rozbudowuje oraz modernizuje infrastrukturę miejską, która wpłynie na komfort i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Między innymi poprawiono oświetlenie w 8 z 12 planowanych miejsc, wymieniając instalacje na oświetelenie LED-owe. Te działania wymagają zdaniem wiceprezydenta kontynuacji i wzmocnienia.
– Powyższe przykłady stanowią jedynie część z działań, które już dzisiaj przybliżają nas do proponowanej przez Pana idei i cieszą się bardzo dobrym odbiorem ze strony opinii publicznej. Mieszkańcy Kutna są świadomi wpływu jaki ma ochrona środowiska na zdrowie i samopoczucie każdego z nas. W związku z tym przyjęcie tego kierunku również wpisuje się w aspekt tworzenia społeczności obywatelskiej, która przyczyni się do kreowania otwartego, zielonego miasta. Dlatego z pewnością weźmiemy pod uwagę Pańskie propozycje podczas opracowywania nowego dokumentu strategicznego – opowiada radnemu Małachowskiemu wiceprezydent J. Boczkaja. – Nawiązując też do przytoczonej koncepcji Ebenezera Howarda, możemy powiedzieć, że Kutno już dziś posiada centralny park miejski w postaci Parku Traugutta. Zatem, biorąc pod uwagę powyższe przykłady, wizja „Zielonego Kutna” może być bliżej niż nam się wydawało i zdecydowanie jest to idea, którą warto rozważyć.