Czy w najbliższym czasie można spodziewać się wysypu mandatów za brak maseczek? Wojewoda Łódzki wystosował pismo do władz samorządowych o „skuteczniejsze egzekwowanie” panujących obostrzeń dot. pandemii koronawirusa.
W piśmie do którego udało nam się dotrzeć, władze województwa chcą, aby strażnicy miejscy „skutecznie egzekwowali przepisy w zakresie przede wszystkim naruszania obowiązku noszenia maseczek”.
– Zwracam się o niezwłoczne spowodowanie, aby podlegli Państwu strażnicy gminni/miejscy skutecznie egzekwowali (w zakresie przede wszystkim naruszenia obowiązku noszenia maseczek) przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w tym karali mandatami osoby je naruszające i zwrócili szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych w galeriach i innych obiektach handlowych oraz w środkach transportu zbiorowego – pismo o takiej treści do burmistrzów i prezydentów miast na terenie naszego województwa miał wystosować wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.
Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, takie pismo trafiło także między innymi do prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego. O sprawę zapytaliśmy w kutnowskim magistracie.
– Nie jesteśmy zwolennikami surowego karania mieszkańców. Oczywiście mamy świadomość, że stosowanie się do obostrzeń jest bardzo ważne w obecnej sytuacji pandemicznej, ale wolelibyśmy, aby przeprowadzone zostały kampanie edukacyjne, które wyjaśniałyby mieszkańcom, po co tak naprawdę stosowane są obostrzenia – komentuje Kamil Klimaszewski z biura prasowego Urzędu Miasta Kutno.
Przypomnijmy, w związku z trwającą pandemią koronawirusa, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju.
Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)
- Od 1.11 zostanie wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami, chyba że inaczej postanowi kierujący podmiotem.
Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?
Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.
Szczegółowe dane nt. zasłaniania ust i nosa oraz informacje dot. wyjątków od tej zasady znajdują się w rozporządzeniu.