W ostatnią sobotę – 8 grudnia grupa ponad czterdziestu osób z Kutna i okolic udała się do Strzegocina na „Piknik z historią”. Inicjatywę wsparło Starostwo Powiatowe w Kutnie.
Miejscem, które poznawali uczestnicy wyjazdu – dzieci ze szkół podstawowych i młodzież gimnazjalna oraz szkół średnich – był dawny dwór z parkiem, gdzie obecnie mieści się Dom Formacyjny Diecezji Łowickiej.
W ramach „Pikniku” wszyscy mogli posłuchać opowieści o historii miejsca, którą zrelacjonował zebranym w dawnym salonie pan Wiktor Gackowski. Potem był czas na słodki poczęstunek, spacer po parku oraz wspólne zajęcia. Cisza i spokój strzegocińskiego domu sprzyjała osobistej refleksji oraz odpoczynkowi. Dla wzmocnienia sił a także wspólnej integracji przewidziano także obiad.
„Piknik z historią dla dzieci i młodzieży” to inicjatywa Oratorium im. Bł. Michała Rua, które działa przy salezjańskiej parafii w Woźniakowie.
Wyjazd do Strzegocina był ostatnim z siedmiu, jaki zrealizowano w tym roku. Od kwietnia do grudnia b.r. dzięki Starostwu Powiatu Kutnowskiego, które w otwartym konkursie ofert zdecydowało się wybrać i dofinansować to zadanie, 270 osób zobaczyło ważne miejsca związane z ogólnopolskim i lokalnym dziedzictwem historycznym. Uczestnicy zadania odwiedzili: Warszawę (Starówkę oraz Muzeum Powstania Warszawskiego) i Głosków (dzieło Towarzystwa Salezjańskiego, w którym ukrywano podczas drugiej wojny światowej Żydów), Głogowiec (zabytkowy kościół-sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej), Krośniewice (Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego), Woźniaków (dzieło salezjanów, które powstało dzięki dziekanowi kutnowskiemu bł. ks. Michałowi Woźniakowi; tam również powstała melodia do Apelu maryjnego, której autorem jest salezjanin ks. Stanisław Ormiński) oraz Czerwińsk nad Wisłą (romański kościół, klasztor i Muzeum kard. Augusta Hlonda – prymasa Polski).
Oratorium im. Bł. Michała Rua wyraża wdzięczność Starostwu Powiatu Kutnowskiego wraz z całym zarządem za życzliwość w zrozumieniu potrzeb dzieci i młodzieży zamieszkałych na ziemi kutnowskiej. Nie wszyscy bowiem mogą sobie pozwolić na podróżowanie i poznawanie ciekawych miejsc. Dzięki dofinansowaniu zadania pod nazwą „Piknik z historią dla dzieci i młodzieży” lokalna historia i historia Polski stała się trochę bliższa młodemu pokoleniu. Kierujemy szczere słowa uznania i podziękowania również wszystkim wychowawcom oraz opiece medycznej, którzy bezinteresownie – jako wolontariusze – pełnili swoją pracę podczas wszystkich „pikników”. To konkretny dowód na to, że są wśród nas osoby, które ciągle potrafią pracować społecznie.
Piotr Szlufik sdb